Fontanna Neptuna ? zabytkowa fontanna w Gdańsku, która została stworzona z inicjatywy burmistrza Bartłomieja Schachmanna i rady miejskiej. Znajduje się w najbardziej reprezentacyjnej części Gdańska ? na Długim Targu, przed wejściem do Dworu Artusa.
SS Sołdek ? masowiec o napędzie parowym ? pierwszy statek zbudowany całkowicie w Polsce po II wojnie światowej (wcześniej został dokończony i zwodowany statek pozostawiony przez Niemców na pochylni w Szczecinie). Pierwszy model serii dwudziestu dziewięciu rudowęglowców ? niewielkich masowców gatunku B30 budowanych w latach 1949-1954 w Stoczni Gdańskiej. Otrzymał nazwisko ówczesnego trasera Stoczni Gdańskiej, przodownika pracy Stanisława Sołdka, którego żona, Helena, była matką chrzestną.
Pomnik Tadeusza Kościuszki w Warszawie ? monument zbudowany dla uczczenia pamięci Tadeusza Kościuszki, mieści się na placu Za Żelazną Bramą. Pomnik Kościuszki pozostał wybudowany na miejscu usuniętego w roku 1991 pomnika ?Poległym w Służbie i Obronie Polski Ludowej? przed pałacem Lubomirskich na Osi Saskiej w Warszawie. Fundatorem był Bank Citi Handlowy i Urząd M. St. Warszawy. Odlew pomnika pozostał wykonany w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych.
Polska | | mazowieckie | Warszawa - 2013-07-16 07:20:35
Czytaj więcej...
Pałac Kultury i Nauki
Pałac Kultury i Nauki (PKiN, wcześniej Pałac Kultury i Nauki im. Józefa Stalina) ? najwyżej położony budynek w Polsce (pod względem wysokości całkowitej), w centrum Warszawy na placu Defilad. Własność miasta stołecznego Warszawy. Obiektem zarządza spółka miejska Zarząd Pałacu Kultury i Nauki Sp. z o.o.
Polska | | mazowieckie | Warszawa - 2013-07-16 07:31:34
Czytaj więcej...
Stadion Narodowy w Warszawie
Stadion Narodowy w Warszawie ? wielofunkcyjny stadion sportowy (głównie piłkarski) na Kamionku w Warszawie, wybudowany w latach 2008-2011 w niecce byłego Stadionu Dziesięciolecia z myślą o turnieju finałowym Mistrzostw Europy UEFA Euro 2012 i oficjalnie otwarty w dniu 29 stycznia 2012. Ma 4. kategorię w klasyfikacji UEFA (najwyższą). Na dwukondygnacyjnych trybunach znajduje się 58 500 miejsc (wszystkie dla osób siedzących) w tym 4600 miejsc o podwyższonym standardzie i 69 lóż (dla 800 osób).
Polska | | mazowieckie | Warszawa - 2013-07-16 09:49:36
Czytaj więcej...
Łysa Polana
Łysa Polana (słow. Lysá poľana) ? obszerna polana w Dolinie Białki, pierwotnie hala pasterska, jak również niewielka wioska (słow. Lysá Poľana) umiejscowiona na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego i TANAPu. Polana zajmowała w 1955 powierzchnię ok. 10 ha, ale w 2004 w wyniku zarośnięcia, jej powierzchnia zmniejszyła się o ok. 40%
Białka (słow. Biela voda) ? rzeka płynąca w województwie małopolskim, prawy dopływ Dunajca. Ma swoje początki na wysokości około 1075 m n.p.m. ze złączenia Rybiego Potoku płynącego z polskiej sekcji Tatr z Białą Wodą, spływającą ze słowackiej sekcji Tatr. Ma to miejsce u wylotu Doliny Białej Wody i Doliny Rybiego Potoku.
Mały Młynarz (słow. Malý Mlynár) znajduje się na wysokości 1973 m n.p.m. Jest szczytem dwuwierzchołkowym w północnej grani masywu Młynarza (Mlynár, 2170 m) w Tatrach Wysokich, na terenie Słowacji.
Młynarz (słow. Mlynár, Veľký Mlynár, ) ? rozległy szczyt na Słowacji, znajdujący się w bocznej grani Tatr Wysokich, schodzącej od Żabiego Szczytu Wyżniego początkowo na wschód, a następnie skręcającej w stronę północną. Mieści się na wysokości 2170 m n.p.m.
Dolina Białej Wody (słow. Bielovodská dolina) - umiejscowiona jest na terytorium Słowacji, po północnej stronie Tatr Wysokich. Jest odgałęzieniem Doliny Białki
Ganek (słow. Ganek, Gánok) jest to szczyt składający się z trzech wierzchołków w słowackiej części Tatr Wysokich. Znajduje się w głównej grani Tatr Wysokich w miejscu, w którym zmienia ona kierunek na południowo-wschodni. Najwyżej położony wierzchołek Wielki Ganek (Veľký Ganek) posiada wysokość 2462 m n.p.m. Dwa niższe to Pośredni Ganek (Prostredný Ganek) i Mały Ganek (Malý Ganek, 2425 m n.p.m.). Mały i Pośredni Ganek oddzielone są Małą Gankową Przełączką, natomiast Pośredni i Wielki Ganek ? Pośrednią Gankową Przełączką.
Litworowy Staw (słow. Litvorové pleso) jest to staw znajdujący się w odnodze Doliny Białej Wody ? Dolinie Litworowej, w słowackiej części Tatr Wysokich. Znajduje się za stromym progiem i jest od strony północno-zachodniej zamknięty ryglem oraz regularnym, półkulistym wałem moreny czołowej. Położony jest na wysokości 1863 m n.p.m., według pomiarów pracowników TANAP-u z lat 60. XX w. jego powierzchnia to 1,67 ha, wymiary 181 × 162 m i głębokość ok. 19,1 m. Ma pojemność 127 000 m3. Znad stawy widok na masyw Rumanowego Szczytu, Ganek, Rysy i Niżnie Rysy.
Zmarzły Staw pod Polskim Grzebieniem (słow. Zamrznuté pleso, Zmrznuté pleso ) jest to staw położony w górnej sekcji Doliny Białej Wody w słowackiej części Tatr Wysokich. Kiedyś nazywany był Polskim Stawem.
Polski Grzebień (słow. Poľský hrebeň) jest to szeroka przełęcz (2200 m n.p.m.) w grani głównej Tatr Wysokich, między dolinami Białej Wody (Bielovodská dolina), dokładniej jej odgałęzieniem Doliną Świstową (Svišťová dolina), i Wielicką (Velická dolina). Przez Polski Grzebień przebiega znakowany szlak turystyczny łączący te doliny jak również umożliwiający wejście z przełęczy na sąsiadujący z nią szczyt Małej Wysokiej (Východná Vysoká).
Gerlach (słow. Gerlachovský štít, Gerlachovka) jest to najwyżej położony szczyt Tatr i całych Karpat, mieszczący się na Słowacji, w bocznej grani Tatr Wysokich. Znajduje się na wysokości 2655 m n.p.m.
Mała Wysoka (słow. Východná Vysoká, wcześniej Malá Vysoká) jest to słowacki szczyt w głównej grani Tatr o wysokości 2429 m n.p.m., mieszczący się między przełęczami: Polski Grzebień (Poľský hrebeň) i Rohatka (Príelom). Pierwsza oddziela go od masywu Wielickiego Szczytu, druga ? od Turni nad Rohatką i Dzikiej Turni. Szczyt ma kształt tępej piramidy i jest zwornikiem dla schodzącej w stronę południowo-wschodnim długiej grani bocznej z licznymi, niewielkimi odgałęzieniami. Grań ta rozdziela doliny Staroleśną (Veľká Studená dolina) i Wielicką (Velická dolina). Po rozgałęzieniu w Staroleśnym Szczycie (Bradavica) ramiona grani obejmują wcinającą się między niewielką Dolinę Sławkowską (Slavkovská dolina).
Darłowo (kaszub. Darłow?,niem. Rügenwalde) jest to miasto znajdujące się nad morzem i gmina miejska w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim. Jest największym miastem powiatu sławieńskiego. Umiejscowione nad Morzem Bałtyckim, w dolinie rzek Grabowej i Wieprzy, na Pobrzeżu Koszalińskim, na Pomorzu Zachodnim.
Jest to wieś znajdująca się w północno-zachodniej Polsce, umiejscowiona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie sławieńskim, w gminie Darłowo przy drodze wojewódzkiej numer 203
Otoczone tajemnicą budowle, pozostałość po II Wojnie Światowej. Położone wzdłuż wybrzeża, pomiędzy miejscowościami Bobolin a Darłówko. Prawie wszystkie znajdują się na terenie wojskowym.
Plaża w Bobolinie zaliczana jest do jednej z najbardziej czystych i najładniejszych plaż nad Bałtykiem. Jest piaszczysta i szeroka. W sezonie nie jest aż tak zatłoczona jak inne plaże w okolicy (choćby w Darłówku).
Dąbki (niem. Neuwasser) jest to miejscowość uzdrowiskowa w północno-zachodniej Polsce, umiejscowiona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie sławieńskim, w gminie Darłowo. Znajduje się na Wybrzeżu Słowińskim, nad Morzem Bałtyckim oraz nad brzegiem jeziora Bukowo w odległości 7 km od Darłowa.
Darłówko jest to znajdująca się nad morzem część miasta Darłowo, mieści się u ujścia rzeki Wieprzy do Morza Bałtyckiego, na Wybrzeżu Słowińskim. Darłówko latem pełni rolę turystyczno-wypoczynkową.
Kanał łączący jezioro Kopań z Bałtykiem mieści się około 4 kilometrów od Darłówka Wschodniego,bw kierunku miejscowości Wicie. Możemy do niego dotrzeć plażą albo wybudowaną z płyt betonowych drogą umiejscowioną na wale przeciwpowodziowym - oddzielającym jezioro od plaży.
Wicie ( niem. Vitte) jest to wieś w naszym kraju umiejscowiona w zachodniopomorskim województwie, w powiecie sławieńskim, w gminie Darłowo nad jeziorem Kopań.
Jarosławiec jest miejscowością rybacką i rekreacyjno-wypoczynkową umiejscowioną na wybrzeżu Morza Bałtyckiego, na Przylądku Jarosławiec. Leży między miejscowościami Darłowo i Wicko Morskie.
Latarnia Morska Jarosławiec jest to latarnia morska na polskim wybrzeżu Bałtyku, umiejscowiona w miejscowości Jarosławiec (gmina Postomino, powiat sławieński, województwo zachodniopomorskie).
Dolina Chochołowska jest najdłuższą i największą doliną w polskich Tatrach, znajdująca się na zachodnim skraju polskich Tatr Zachodnich i stanowiąca orograficznie lewą odnogę doliny Czarnego Dunajca. Zajmuje obszar ponad 35 km? i ma długość ok. 10 kilometrów. Jest doliną walną. Administracyjnie leży na obszarze wsi Witów..
Dolina Iwaniacka jest to dolina w Zachodnich Tatrach między stokami Kominiarskiego Wierchu i Ornaku, zbiegająca spod Iwaniackiej Przełęczy (1459 m n.p.m.) do Doliny Starorobociańskiej. Jej wylot mieści się na wysokości ok. 1085 m. Nazwa doliny wywodzi się od polany Iwanówka, mieszczącej się przy wylocie doliny, na jej północnym stoku. Kiedyś dolina była wypasana.
Iwaniacka Przełęcz, Iwanicka Przełęcz jest to przełęcz mieszcząca się na wysokości 1459 m n.p.m. w Tatrach Zachodnich pomiędzy Kominiarskim Wierchem (1829 m) i Suchym Wierchem Ornaczańskim (1823 m) w grzbiecie Ornaku. Jest to rozległe, mocno wgłębione siodło zbudowane z miękkich łupków i dolomitów, pochodzących z dolnego triasu. Wschodnie stoki poniżej przełęczy to Dolinka Iwanowska, stoki zachodnie to Dolina Iwaniacka. Na przełęczy mieści się mała polana otoczona lasem. Kiedyś rozciągały się z niej rozległe widoki na Dolinę Tomanową, Ciemniaka, Smreczyński Wierch, Kamienistą i nieodległe zarastania lasem widoki stają się coraz bardziej ograniczone. Nazwa przełęczy pochodzi od umiejscowionej na zachodnich zboczach polany Iwanówka.
Przełęcz Krowiarki (Przełęcz Lipnicka) jest to przełęcz w Paśmie Babiogórskim, w Beskidzie Żywieckim. Mieści się na wysokości 1012 m. n.p.m. Rozdziela masyw Babiej Góry od Pasma Policy
Ornak jest to górski grzbiet, na którym znajduje się szczyt o tej samej nazwie (Ornak 1854 m n.p.m). Grzbiet znajduje się w Tatrach Zachodnich oddzielaj górną część Doliny Kościeliskiej (Dolinę Pyszniańską) od górnej sekcji Doliny Chochołowskiej (Doliny Starorobociańskiej).
Siwa Przełęcz jest to niewielkich rozmiarów przełęcz przełęcz w grzbiecie Ornaku między jego ostatnim w stronę południową szczytem ? Kotłową Czubą (1840 m) a granią Siwych Turni w Tatrach Zachodnich. Przełęcz znajduje się na wysokości 1812 m n.p.m. i posiada postać długiego, porośniętego trawą grzbietu. Dzieli ona Dolinę Pyszniańską (górne odgałęzienie Doliny Kościeliskiej) od Doliny Starorobociańskiej (górne odgałęzienie Doliny Chochołowskiej). Z przełęczy i całego grzbietu Ornaku możemy podziwiać obszerne widoki, zarówno na Tatry Wysokie, a także Zachodnie. Szczególnie okazale prezentuje się stąd Kamienista, Błyszcz z Bystrą i Starorobociański Wierch. Jest to też fantastyczne miejsce do podziwiania niedostępnych dla turystów rejonów Doliny Pyszniańskiej i Tomanowej. Możemy zobaczyć Smreczyński Staw. Poniżej przełęczy, na wschodnich stokach Ornaku dostrzec można niewielkie Siwe Stawki, znajdujące się w Siwej Kotlince.
Siwe Turnie stanowi dość ostra grań, zbudowana ze skał krystalicznych, w pewnym stopniu porośniętych niską murawą z sitem skuciną. Od strony Doliny Starorobociańskiej bardziej podcięte zbocza formują strome urwiska nazywane Zagonami. Granią prowadzi szlak turystyczny, omijający Siwy Zwornik po wschodniej stronie i prowadzący na przełęcz Liliowy Karb, odgraniczającą go od Liliowych Turni.
Sokolica jest wyraźnym spłaszczeniem. Platforma ta od północno-zachodniej strony podcięta jest skalnym urwiskiem będącym wynikiem wielkiego obrywu sprzed kilkuset lat. Urwisko posiada wysokość kilkunastu metrów, strome stoki poniżej niego są zawalone dużymi głazami i porośnięte lasem i kosodrzewiną. Dzięki zerwie Sokolica jest bardzo dobrym punktem widokowym. Stoki Sokolicy (oprócz zerwy) porastają lasem i kosodrzewiną. Platformę szczytową, na jakiej znajduje się widokowy punkt wybrukowano kamieniami i ogrodzono.
Liliowy Karb (Gaborowa Przełęcz Wyżnia, 1959 m n.p.m) jest to niewielkich rozmiarów przełęcz w głównej grani Tatr między Siwym Zwornikiem a Liliowymi Turniami. Jest częścią grani między Starorobociańskim Wierchem a Błyszczem w Tatrach Zachodnich a także granica słowacko-polska. Przełęcz stworzony jest ze skał krystalicznych. Ma stosunkowo łagodne zbocza porośnięte małą murawą z sitem skuciną. Od strony polskiej wznosi się ponad. wznosi się nad Doliną Pyszniańską (górne odgałęzienie Doliny Kościeliskiej), od strony słowackiej ponad Doliną Gaborową. Miejsce jest trudne orientacyjnie.
Kępa (1521 m) jest jednym z wierzchołków masywu Babiej Góry w Beskidzie Żywieckim. Znajduje się na wschodniej grani, pomiędzy Gówniakiem (1617 m) a Sokolicą (1367 m). Stoki północne są bardziej strome niż południowo-wschodnie. Za Kępą w stronę Babiej Góry znajduje się 300 m długości wypłaszczenie zwane Zarubanym.
Liliowe Turnie (słow. Banisté) jest to część grani głównej między przełęczą Liliowy Karb a Banistą Przełęczą w Tatrach Zachodnich. Prowadzi nią granica słowacko-polska. Liliowe Turnie mają mocno postrzępioną grań, w której znajduje się dużo skalnych czub, buli i przełączek między nimi. Grań ta na znacznym odcinku pociętą jest głębokimi rowami tektonicznymi z rumowiskiem głazów na dnie. Po polskiej stronie wysokie na ok. 170 m i urwiste zbocza grani (tzw. Baniste) opadają do Doliny Pyszniańskiej. W niektórych miejscach są to niemal pionowe ściany. Po słowackiej, południowo-zachodniej stronie w dużym stopniu łagodniejsze i niskie zbocza grani opadają do Doliny Gaborowej.
Gówniak (także Główniak, Głowniak, Wołowe Skałki, 1617 m) jest to szczyt w Beskidzie Żywieckim, we wschodniej grani masywu Babiej Góry. Zaliczany jest do jednego z pięciu grzbietowych szczytów Babiej Góry. Podczas mgły bywa mylony przez turystów z właściwy szczytem Babiej Góry.
Błyszcz (słow. Blyšť) jest to słabo odgraniczone zakończenie północnej grani Bystrej, czyli najwyższego szczytu w Tatrach Zachodnich. Z logicznego punktu widzenia Błyszcz nie może być szczytem, ponieważ nie istnieje jakiekolwiek obniżenie grani pomiędzy nim a Bystrą. Ma wysokość 2159 m n.p.m. i składa się z gnejsów i granitów. Znajduje się ponad dolinami: Pyszniańską, Kamienistą i Gaborową.
Banista Przełęcz (słow. Bystré sedlo) jest to przełęcz umiejscowiona na wysokości 1946 m n.p.m. Położona jest na grani głównej Tatr pomiędzy Błyszczem a Liliowymi Turniami w Tatrach Zachodnich. Niektóre źródła wspominają tą przełęcz nazwą Bystry Karb albo Banista Przełączka.
Bystra (słow. Bystrá) jest to szczyt w słowackich Tatrach Zachodnich, leżący w odległości 600 m w stronę południową od głównej grani Tatr Zachodnich, po której biegnie granica polsko-słowacka. Jest to najwyżej położony szczyt Tatr Zachodnich, wznoszący się na wysokość 2248 m n.p.m. ponad trzema dolinami: Gaborową, Kamienistą i Bystrą.
Archikatedra gdańska (oliwska) jest to kościół pw. Trójcy Świętej, NMP i św. Bernarda w Gdańsku, w dzielnicy Oliwa, przy ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 5