Strona główna  /  Miejsca  /  Zmarzły Staw pod Polskim Grzebieniem

Zmarzły Staw pod Polskim Grzebieniem

Zmarzły Staw pod Polskim Grzebieniem

 

Zmarzły Staw pod Polskim Grzebieniem (słow. Zamrznuté pleso, Zmrznuté pleso ) jest to staw położony w górnej sekcji Doliny Białej Wody w słowackiej części Tatr Wysokich. Kiedyś nazywany był Polskim Stawem.

 

Nad stawem wznoszą się Dzika Turnia, Mała Wysoka i Wielicki Szczyt, a jego nazwa pochodzi od przełęczy Polski Grzebień, dzielącej te dwa ostatnie szczyty. Jego powierzchnia to 1,11 ha, głębokość ok. 12,5 m. Ma stosunkowo małą zlewnię, bo ma ona zaledwie 0,25 km2.  Woda w stawie jest lodowat. Jezioro otoczone jest przez posępny i prawdziwie wysokogórski krajobraz. Skalna misa polodowcowego kotła, jaką wypełnia staw, otoczona jest z wszystkich stron stożkami piargowymi. Kra na stawie występuje przez długi okres czasu, często przez całe lato. Woda znajdująca się w stawie jest dosyć zanieczyszczona przez osady śniegowe, z tego powodu też jest mało przezroczysta (ok. 9,5 m). Staw i nasz obszar Kotła pod Polskim Grzebieniem nie posiada odpływów.

niebieski szlak z Łysej Polany Doliną Białej Wody i Doliną Litworową, przebiega obok Zmarzłego Stawu a następnie na Rohatkę, stamtąd w dół na wschód do Schroniska Zbójnickiego w Dolinie Staroleśnej.

Czas przejścia z Łysej Polany do rozdroża pod Polskim Grzebieniem: 4:55 h, w przeciwną stronę 4:25 h

Czas przejścia od rozdroża na Rohatkę: 45 min, w przeciwną stronę 35 min

Czas przejścia z Rohatki do schroniska: 55 min, w przeciwną stronę 1:15 hTagi:  Słowacja staw Tatry

Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


litworowy-staw

Litworowy Staw

polski-grzebien

Polski Grzebień

ganek

Ganek

mala-wysoka-1375441455

Mała Wysoka