Strona główna  /  Miejsca  /  Zapora w Wapienicy im. Ignacego Mościckiego

Zapora w Wapienicy im. Ignacego Mościckiego

Zapora w Wapienicy im. Ignacego Mościckiego

 

Zapora wodna im. Ignacego Mościckiego jest to betonowo-ziemna wodna zapora wybudowaną w okresie 1929-1932 na rzece Wapienica a także potoku Barbara w miejscowości Wapienica (aktualnie dzielnicy Bielska-Białej). Zbiornik powstały przez spiętrzenie wody posiada nazwę jezioro Wielka Łąka.

 

Zbiornik mieści się w Dolinie Wapienicy i otoczony jest z każdej strony wzniesieniami Beskidu Śląskiego. Po stronie północnej i zachodniej mieści się: Palenica, Wysokie i Przykra, a od południowej strony i wschodu  góry: Stołów i Szyndzielnia.

Budowlany projekt zapory w Wapienicy powstał w  1911 r., a wysunięto go w trakcie prób rozwiązania problemu zaopatrzenia w wodę dobrze rozwijającego się Bielska. Jednak dopiero w 1929 r rada miejska Bielska zdecydowała się na powierzenie budowy zapory oddziałowi katowickiemu firmy Dycherhoff und Widman z Drezna. Koszt budowy zapory, oddanej do eksploatacji 26 czerwca 1932 r. i nazwanej Zaporą im. Prezydenta Ignacego Mościckiego, wyniósł 13 mln współczesnych złotych, co stanowiło równowartość blisko 2,6 mln dolarów. Wówczas Zapora Wapienicka była jednym z najnowocześniejszych tego gatunku obiektów w Europie.

Długość zapory, wykonanej w formie prostej, tamy betonowej, wynosi 309 m. Podwyższenie korony zapory w 1944 r. o 1 m, do aktualnej wysokości 23 m, spowodowało wzrost pojemności zbiornika o ponad 100 tys m2. Aktualnie zbiornik, znajdujący się na wysokości 478 m n.p.m., posiada powierzchnię 24 ha, maksymalną głębokość 22 m i pojemność ok. 1,3 mln m2.

Ze względu na przeznaczenie zbiornika (pobór wody do celów konsumpcyjnych), jego brzegi nie są dostępne dla ludności (zbiornik jest objęty bezpośrednią strefą sanitarnej ochrony), zaś zlewnie potoków: Wapienica, Barbara i Żydowskiego stanowią ścisłą strefę ochronną.

Woda znajdująca się w zbiorniku pod względem fizyko-chemicznym a także bakteriologicznym odpowiada normom dla wód o I klasie czystości. Stan taki występuje od 1993 roku. Nie stosuje się tu w żadnej formie rybackiej gospodarki oraz występuje zakaz uprawiania wodnych sportów. Znajdują się tu także stacje filtrów, które oczyszczają wodę dla celów komunalnych.

Dane techniczne zapory:

  • długość tamy - 309 m
  • wysokość tamy - 23 m
  • powierzchnia lustra wody - 24 ha
  • objętość - 1,3 mln m2 wody
  • powierzchnia zlewni - 10,76 km2

żródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Zapora_w_Wapienicy_im._Ignacego_Mo%C5%9Bcickiego
Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


czupel

Czupel

hrobacza-ka

Hrobacza Łąka

sokolwka

Sokołówka

magurka-wilkowicka-1380894721

Magurka Wilkowicka