Strona główna  /  Miejsca  /  Zamek Królewski w Budapeszcie

Zamek Królewski w Budapeszcie

Zamek Królewski w Budapeszcie

 

Zamek Królewski w Budapeszcie (węg. Budavári Palota, Vár) jest to zespół budynków pałacowych na Wzgórzu Zamkowym w Budapeszcie.

 

Zamek Królewski w Budapeszcie bez wątpienia jest jedną z największych atrakcji w tym mieście. Ta monumentalna rezydencja została wybudowana w samym centrum stolicy Węgier, w pobliżu rzeki Dunaj. Wraz z Parlamentem uważana jest za największa wizytówkę Budapesztu. Budowla zajmuje południową część Wzgórza Zamkowego. A rozmiary całego kompleksu pałacowego robią wrażenie na zwykłym śmiertelniku. Na mnie zrobiły ogromne. Polecam spacer po Wzgórzu Zamkowym!

Historia Pałacu Budańskiego zaczyna się w średniowieczu. W latach 1241-1242 król Bela IV po najeździe Mongołów wznosi w tym miejscu pierwsze fortyfikacje i domy mieszkalne. Jednak pierwsza siedziba królewska pojawiła się dopiero w XIV wieku. Barokowe zdobienia charakteryzują przepych węgierskich władców oraz siedziby cesarskie Habsburgów.

Podczas II Wojny Światowej zamek pozostał mocno zniszczony. Rozpoczęto odbudowę. Co ciekawe zamek nie został odbudowany wiernie z z oryginałem. Wiele elementów uległo uproszczeniu, wielu nie odbudowano, a nawet celowo zniszczono. Niestety, nie możemy już dzisiaj podziwiać schodów Habsburgów, kopuły na dachu, strażnicy królewskiej szkoły jazdy oraz cesarskich stajni. Prace nad odbudową zamku zakończyły się w roku 1980. wiele wnętrz nie zostało zrekonstruowanych. Mieszczą one obecnie instytucje muzealne i publiczne. W tym znane muzeum historyczne Budapesztu -  Budapesti Történeti Múzeum. Podczas odbudowy archeolodzy odsłonili średniowieczne fundamenty.

Zamek Królewski w roku 1930 źródlo: http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Budai_palota_1930.jpg

 

źródła:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_Kr%C3%B3lewski_w_Budapeszcie

http://www.budapeszt.infinity.waw.pl/joomla/index.php?option=com_content&task=view&id=652&Itemid=49
Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


dunaj-w-budapeszcie

Dunaj w Budapeszcie

wyspa-malgorzaty-w-budapeszcie

Wyspa Małgorzaty w Budapeszcie

gora-gellerta

Góra Gellerta

kosciol-macieja-w-budapeszcie

Kościół Macieja w Budapeszcie