Strona główna  /  Miejsca  /  Wyspa Małgorzaty w Budapeszcie

Wyspa Małgorzaty w Budapeszcie

Wyspa Małgorzaty w Budapeszcie

 

Wyspa Małgorzaty jest to wyspa znajdująca się na Dunaju, w Budapeszcie. Została sztucznie utworzona z trzech, leżących blisko siebie mniejszych wysp w 1950 roku podczas prac związanych z regulacją Dunaju. Posiada 2,5 km długości, zajmuje 95,6 ha powierzchni. W najszerszym miejscu jej szerokość wynosi 500 m. Na wyspie znajdują się obiekty sportowe (baseny,boiska, korty tenisowe), hotele, kluby, restauracje, liczne tereny zielone ze ścieżkami rowerowymi, ścieżkami dla biegaczy, idealnymi na wypoczynek przestronnymi trawnikami oraz średniowieczne ruiny sakralne.

 

Na wyspę można dotrzeć od strony południowej z Mostu Małgorzaty, a od roku 1950 również z Mostu Arpada, łączącego się z wyspą od północy. Na wyspie obowiązuje zakaz wjazdu, mogą na nią wjechać jedynie autobusy i taksówki. Wyjątkiem jest jedynie parking dla gości hotelu. Na Wyspę Małgorzaty można dojechać tramwajem nr 4 i 6 (zatrzymuje się na środku Mostu Małgorzaty) lub autobusem nr 26 (wjeżdża na wyspę).

W okresie średniowiecza wyspę nazywano "Wyspą Królików" (węg. Nyulak szigete). Obecna nazwa wywodzi się od imienia córki węgierskiego króla Beli IV, św. Małgorzaty, która spędziła większość swojego życia właśnie na wyspie. Głównie w zbudowanym w połowie XIII wieku klasztorze dominikanek.

Do wieku XVI na wyspie znajdowały się liczne żeńskie zakony, klasztory i kościoły. W skutek wojen z imperium osmańskim mnisi byli zmuszeni opuścić wyspę, a wszystkie te budynki zniszczono. W XVIII wieku wyspa była siedzibą palatyna. W roku 1908 roku ustanowiono park miejski.

Rzymianie odkryli uzdrowiskowe walory wyspy. Połączyli wyspę z lądem kamiennym mostem. Na wyspie znajdują się historyczne zabytki:

  • ruiny XII-wiecznego kościoła Franciszkanów
  • ruiny klasztoru Dominikanów
  • rekonstrukcja kościoła św. Michała z zakonu Premonstratensów, z płaskorzeźbą przedstawiającą patrona nad bramą i XV-wiecznym dzwonem na wieży

Inne ciekawe miejsca:

  • Pomnik z 1973 roku upamiętniający połączenie Óbudy, Pesztu i Budy w jedno miasto Budapeszt.
  • Mini-zoo z ptactwem wodnym
  • Grająca Studnia w północnej części wyspy
  • Grająca Fontanna przy wejściu od strony południowej
  • Ośmiokątna Wieża Wodna o wysokości 57 m, zbudowana w 1911 roku; dzisiaj służy jako wieża widokowa i miejsce wystaw.

W okresie letnim zainteresowaniem cieszy się kompleks 8 basenów na otwartym powietrzu Palatinus oraz zespół basenów sportowych Alfreda Hajósa. Na tym obiekcie odbyły się Mistrzostwa Europy w pływaniu w 2006 i 2010 roku.

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wyspa_Ma%C5%82gorzaty
Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


dunaj-w-budapeszcie

Dunaj w Budapeszcie

gora-gellerta

Góra Gellerta

kosciol-macieja-w-budapeszcie

Kościół Macieja w Budapeszcie

zamek-krolewski-w-budapeszcie

Zamek Królewski w Budapeszcie