Strona główna  /  Miejsca  /  Szyndzielnia

Szyndzielnia

Szyndzielnia

 

Szyndzielnia jest to szczyt w Beskidzie Śląskim, wznoszący się w kierunku północnym od Klimczoka, położony między dolinami Olszówki, Wapienicy i Białki. Znajduje się w administracyjnych granicach miasta Bielska-Białej. Szczyt ma bogatą historię swojej nazwy. Wcześniej nazywany był Szędzielnia albo Gaciok. Niemiecka nazwa to Kamitzerplatte, pochodzi od niemieckiej nazwy znajdującej się u podnóża góry Kamienicy. Jaką ma wysokość Szyndzielnia? To równe 1028 m n.p.m.

 

Szyndzielnia porasta bukowymi lasami z domieszką iglastych drzew, głównie jodeł i świerków. Na stoku tak zwanego Małego Gronia znajduje się stanowisko modrzewi. Dawniej opadający w kierunku północnym (w kierunku Dębowca) grzbiet spod szczytu Szyndzielni, zajmowała Hala Kamienicka..

Szczyt mieści się w granicach Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego.

W pobliżu szczytu, na wysokości 1001 m n.p.m., mieści się obszerne turystyczne schronisko. Zostało ono zbudowane w 1897 roku przez niemiecką organizację Beskidenverein. Przy schronisku znajduje się węzeł szlaków turystycznych, którymi można dojść m.in. do: Szczyrku, Bystrej,Wapienicy, Olszówki, Brennej, Jaworza, a także na Klimczok, Błatnią, Kozią Górę. Od 1953 roku pod szczyt dociera gondolowa kolej.

 
Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


czupel

Czupel

hrobacza-ka

Hrobacza Łąka

sokolwka

Sokołówka

magurka-wilkowicka-1380894721

Magurka Wilkowicka