Strona główna  /  Miejsca  /  Suchy Wierch

Suchy Wierch

Suchy Wierch

 

Czy wiesz, że spod Suchego Wierchu będziesz mógł podziwiać bardzo ładne, górskie krajobrazy? Nie byłoby w tym nic niecodziennego, jednak będziesz mógł to robić w zupełnej ciszy, ponieważ szczyt nie cieszy się popularnością pośród turystów.

 

Suchy Wierch wznosi się na wysokość 799 m n.p.m. Znajduje się między szczytem Rogacz i miejscowością Czernichów. Ogromna kulminacja wznosi się stromym , zalesionym stokiem nad przełomowym rejonem rzeki Soły.

Po stromym podejściu od strony Czernichowa dotrzemy na widokowe łąki, które prezentują nam ostatnie widoki przed wejściem na Suchy Wierch. A widoki jak to na ogół w Beskidzie Małym są imponujące, tak opisuje je Radosław Truś:%%pend%% %%pstart%%Na południu, ponad doliną Roztoki i Soliskiem widać Beskid Żywiecki z dominującym po środki Pilskiem. Prawo od niego Romanka, Lipowska i Prusów, a ponad doliną górnej Soły pasmo Wielkiej Raczy z charakterystyczną sylwetką Muńcuła. Dalej w prawo wznoszą się stoki Glinnego w Beskidzie Śląskim. Ponad drzewami z lewej zobaczyć można Babią Górę.

Co ciekawe w okolicach wspomnianej łąki spotykamy okazałe jesiony, jednakże trafiają się również grusze i jabłonie, które wskazują, że wcześniej było tutaj prowadzone gospodarstwo. Na szlaku w kierunku Czupla rosną kępy purpurowej naparstnicy.

Andrzej Matuszczyk wspomina w swoim przewodniku, że w masywie Suchego Wierchu spotkamy rzadkie w Beskidach kamienne szałasy.

źródło: beskidmaly.pl
Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


czupel

Czupel

hrobacza-ka

Hrobacza Łąka

sokolwka

Sokołówka

magurka-wilkowicka-1380894721

Magurka Wilkowicka