Strona główna  /  Wycieczki  /  Trzy Lipki, czy na prawdę widać tutaj Tatry?

Trzy Lipki, czy na prawdę widać tutaj Tatry?

Trzy Lipki, czy na prawdę widać tutaj Tatry?

Trasa: Bielsko-Biała - Trzy Lipki- Bielsko-Biała
Data: 16.09.2007
Uczestnicy: Agnieszka, Lowell

 

Trzy Lipki znajdują się na obrzeżach miasta Bielsko-Biała. W pobliżu Starego Bielska, a jak ktoś się bardziej orientuje w położeniu marketów, to pomiędzy Sarnim Stokiem i Makro. My podjechaliśmy autobusem nr 4 (trasa w stronę os. Wojska Polskiego) na os. Mieszka I (ul. Piastowska). Stąd udajemy się na ulicę Wita Stwosza. Przechodzimy przez przejazd kolejowy. Dochodzimy do ulicy Nad Potokiem, skręcamy w lewo, aby następnie skręcić w prawo na ulicę Pienińską. Idziemy pod górę, aż do momentu pojawienia się łąki. Droga przez łąkę jest dla nas atrakcyjniejsza, więc wybór był prosty. Z łąki widać już bardzo dobrze cel naszej popołudniowej wycieczki - krzyż na Trzech Lipkach.

 

Łąka + piękna pogoda + aparat = ............

 

Łąka

 

Odpowiedź jest prosta - dużo, dużo zdjęć!!! Dojście do Trzech Lipek nie zabiera dużo czasu, my jednak przemierzyliśmy ten odcinek fascynując się przyrodą i pięknymi widokami. Niestety moja wiedza przyrodnicza jest znikoma, więc oprócz zdjęć, żadnych fachowych informacji przyrodniczych tutaj nie znajdziecie. Piękna wrześniowa pogoda i powoli nadciągająca jesień stworzyła piękne barwy, które jak magnes przyciągały obiektyw naszego aparatu. Tak jak wspomniałem wcześniej zapraszam do galerii, a fachowców - przyrodników do komentarzy i opisania fotografowanych obiektów.

 

 

Przyroda na Trzech Lipkach

 

Oset - piękne spojrzenie Agnieszki na chwasty

 

Z Trzech Lipek imponująco prezentuje się (dawna) ozdoba Bielska-Białej, potężny szkielet biurowca Fiata. Symbol - pomnik, dawnego ustroju. Podobno miał być wyburzony w bieżącym roku, ale jak widać dalej stoji.

 

Szkielet fiatowkiego biurowca

 

Powróćmy jednak do przyrody i pytania zadanego na początku: Czy widać z Trzech Lipek Tatry? Niektóre osoby mogą nie dowierzać, ale warto się przekonać, że Tatry z tego miejsca są osiągalne dla naszego wzroku!!! Niestety nasz aparat i mimo wszystko pogoda, na którą nie możemy narzekać, spowodowały, że dowód znajdujący się poniżej, nie jest najwyższej jakości. Tak więc dobra wiadomość dla wszystkich tatromaniaków: Tatry widać z Trzech Lipek.

 

 

Trzy Lipki tatry

 

Trzy Lipki

 

Jak wspomina Pan Henryk Juszczyk i Jan Kania, w tekscie umieszczonym w gablotce na wzgórzu, Trzy Lipki przez stulecia pozostawało ważnym punktem w panoramie Bielska-Białej. Z miejscem tym związane były różne legendy. Jedna z nich głosi, że na wzgórzu w XVII wieku stanęła kaplica upamiętniająca szwedzkich żołnierzy, którzy mieli zginąć w tych okolicach w czasie wojny 30-sto letniej. Można przyjąć, że dębowy krzyż postawiono w czasie gdy proboszczem w Starym Bielsku był ks. Mateusz Opolski.

 

Krzyż na Trzech Lipkach

Natomiast tradycja wiąże cztery lipy z Odsieczą Wiedeńską. Dla upamiętnienia zwycięstwa Jana III Sobieskiego wdzięczni mieszkańcy mieli zasadzić drzewa na wzgórzu nad miastem.

 

Agnieszka pod krzyzem

Przez ponad sto lat Trzy Lipki były ulubionym miejscem bielszczan. Pewnego razu, podczas burzy piorun uderzył w jedną z lip, która uschła i rozpadła się. Od tego czasu przyjęła się nazwa wzgórza - "Trzy Lipki".

W 1935 roku drewniany krzyż z profilowanego drzewa ufundowała katolicka młodzież z okazji jubileuszu 800 - lecia założenia kościoła św. Stanisława.

1 września 1939 roku polscy żołnierze ścieli lipki, poniważ rosły w pobliżu polskich lini obronnych. Drewniany krzyż przeniesiono pod bramę kościoła św. Stanisława, gdzie niekonserwowany spróchniał i rozpadł się kilka lat po wojnie.

 

Osoby urzeczone wzgórzem "Trzy Lipki", rozpoczęły prace, mające na celu postawienie nowego krzyża. Projektanci firmy ALBIS nawiązali do symboliki krzyża papieskiego. Budowa rozpoczęła się w październiku 2001 roku.

Sam krzyż waży 17000 kg, ma 40 metrów wysokości. W 2004 roku, bielski artysta Jacek Grabowski wykonał płaskorzeźbę Matki Bożej Nieustającej Pomocy, która została umieszczona w cokole krzyża.

Jest to miejsce zadumy i konteplacji, gdzie bliskość przyrody pięknego wzgórza robi wrażenie na zwykłym śmiertelniku.

 

Symbioza techniki z przyrodą

 

Ptaki w locie

 

Przemiszczając się w stronę kościoła św. Stanisława w Starym Bielsku, urzekło nas wielkiej ilości stado ptaków wydajacych piskliwe odgłosy. Najpierw ukryte były w pobliskich krzakach, jednak szybko się przemieściły na słupy energi elektrycznej. Ten niesamowity widok musiał zostać uwieńczony w tej relacji.

 

Symbioza przyrody z techniką

 

Spacer po Bielsku....

 

Ulica w pobliżu Starówki

 

Cudze chwalicie, a swego nie znacie, tak w skrócie, możemy powiedzieć o sobie. Codzienność obcowania w bielskich zakamarkach powoduję, że trochę niedoceniamy tych pięknych miejsc. Po raz pierwszy publikujemy parę zdjęć z Bielska-Białej, aby odkryć na nowo jego uroki. Zdjęcia w galerii prezentują: Dom Tkacza, pomnik Neptuna na Starówce, ulica obok Staró , katedrę św. Mikołaja.

 

Katedra św. Mikołaja


Zobacz wszystkie zdjęcia z wycieczki!Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


jaskinia-wietrzna-dziura

Jaskinia Wietrzna Dziura

zimowa-magurka-czyli-tarcie-tylkiem-po-lodzie

Zimowa Magurka czyli tarcie tyłkiem po lodzie

hrobacza-laka

Hrobacza Łąka

petla-beskidu-slaskiego

Pętla Beskidu Śląskiego