Strona główna  /  Miejsca  /  Schronisko PTTK Szyndzielnia

Schronisko PTTK Szyndzielnia

Schronisko PTTK Szyndzielnia

 

Schronisko PTTK na Szyndzielni (niem. Kamitzerplatte}) było pierwszym schroniskiem murowanym w Beskidzie Śląskim. Zostało oddane do użytku w 1897 roku. Na początku posiadało 7 pokoi z 40 miejscami noclegowymi, jak również rozbudowane zaplecze gastronomiczne. Stałymi mieszkańcami byli gospodarz jak również restaurator.

 

Po pożarze schroniska "Klementynówka" w sąsiedztwie szczytu Klimczoka bielska sekcja niemieckiego Towarzystwa Beskidzkiego (Sektion Bielitz-Biala des Beskidenvereins) podjęłą decyzję o budowie schroniska na Szyndzielni. W roku 1896 rozpoczęto budowę, a prace budowlane zostały zakończone w lipcu roku 1897. Prace były prowadzone przez bielskiego architekta Karola Korna. Schronisko poświęcono 17 lipca, a uroczyście otwarto i przekazano do używania 18 lipca roku 1897. Z okazji dziesięciolecia schroniska (1907 rok), jego dzierżawca - Weinhold, wykonał z drewna szwajcarski domek, który pełnił funkcję dodatkowego schronu. W pokoju na wieży mieściła się meteorologiczna stacja, a na parterze winiarnia. W sąsiedztwie obiektu wzniesiono niedużą skocznię narciarską.

 

Podczas II wojny światowej schronisko na Szyndzielni służyło różnym celom paramilitarnym, m.in. miały miejsce tutaj obozy organizacji Hitlerjugend. W roku 1940 Beskidenverein dostał na własność parcelę, na której stał budynek. Wkrótce została doprowadzona do niego droga leśna z Dębowca. Ostatnim niemieckim gospodarzem był Eugen Kutschera, który pozostał wcielony do armii niemieckiej. Następnie schroniskiem zarządzała jego żona - Karolina. Z końcem 1944 r. budynek pozostał zajęty przez Wehrmacht i włączony w linię obrony Bielska-Białej. W obliczu zbliżającego się frontu i otoczenia Bielska-Białej przez Armię Czerwoną Karolina Kutscherowa wraz z dziećmi uciekła górami w kierunku Skoczowa. Z początku lutego 1945 r. budynek pozostał wielokrotnie trafiony radzieckimi pociskami artyleryjskimi: jeden z nich przebił dach i eksplodował w kuchni, inny zniszczył klatkę schodową, a inne zdemolowały specyficzną wieżyczkę. Po ustąpieniu wojska niemieckiego niezniszczone jeszcze wnętrze pozostało rozkradzione.

 

Po zakończeniu wojennych działań II wojny światowej na obszarze Bielska i Białej 18 lutego 1945 r. reaktywowane pozostały przedwojenne oddziały PTT - już jako wspólny Oddział Bielsko-Bialski. Kolejnego dnia miejscowe władze upoważniły przedwojennych działaczy PTT Tomasza Wróbla i Władysława Zajączka do przejęcia i zabezpieczenia majątku Beskidenvereinu a także innych niemieckich związków turystycznych i narciarskich. Po prowizorycznych renowacjach i niezbędnych naprawach w czerwcu roku 1945 schronisko przekazano do użytkowania, a jego pierwszą polską kierowniczką pozostała Anna Maciejna. W okresie 1954 -1957 zostały przeprowadzone rozbudowy wg zarysu architektów Krystyny Tołłoczko-Różyskiej i Wandy Gengi. Dobudowano od południowo-wschodniej strony nowoczesne skrzydło gastronomiczno-gospodarcze i przebudowano wieżę.

 

8 października 1985 roku o godzinie 8 rano w schronisku wybuchł pożar - zapaliła się część krytego gontem dachu, w pobliżu wieży. Straż pożarna walczyła z ogniem trzy godziny. W całości spłonął dach wieży, jak również część dachu budynku głównego.

 

Schronisko Szyndzielnia - schronisko murowano-drewniane, zbudowane na wzór schronisk alpejskich ze specyficzną wieżyczką. Znajduje się na obszarze lasów komunalnych miasta Bielska-Białej. Ma 49 noclegowych miejsc w pokojach 2, 3, 4, 6, 8 i 10-osobowych. Stała dyżurka GOPR

Obok schroniska jest alpinarium, założone w roku 1905. przez bielskiego muzealnika i przyrodnika Edwarda Schnacka.

Szlaki turystyczne ze schroniska

  • szlak turystyczny żółty ok. 2,00 godz. (powrót 2,30 godz.) - Olszówka Dolna
  • szlak turystyczny żółty ok. 0,45 godz. (powrót 0,45 godz.) - Klimczok
  • szlak turystyczny zielony ok. 1,30 godz. (powrót 2,00 godz.) - Olszówka Górna
  • szlak turystyczny czerwony ok. 1,30 godz. (powrót 2,00 godz.) - Olszówka Górna
  • szlak turystyczny czerwony ok. 0,45 godz. (powrót 0,45 godz.) - Siodło pod KlimczokiemPozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


czupel

Czupel

hrobacza-ka

Hrobacza Łąka

sokolwka

Sokołówka

magurka-wilkowicka-1380894721

Magurka Wilkowicka