Strona główna  /  Miejsca  /  Schronisko na Markowych Szczawinach

Schronisko na Markowych Szczawinach

Schronisko na Markowych Szczawinach

 

Schronisko PTTK na Markowych Szczawinach znajduje się na północnych stokach Babiej Góry, na polanie o nazwie Markowe Szczawiny. Zlokalizowane jest na wysokości 1180 m n.p.m.

 

Od 21 listopada na Markowych Szczawinach znajdue się nowe schronisko turystyczne. Ceglany budynek, o dwóch kondygnacjach, wykończony kamieniem. Posiada 40 miejsc noclegowych. Na dachu zamontowane są kolektory słoneczne, posiada przestronną jadalnie, nową kuchnię, Schludne i dobrze wyposażone ubikacje, przystowane dla osób niepełnosprawnych. Jednak w porównaniu ze starym schroniskiem, to nowe (wg mojej opini) nie posiada klimatu schroniska. Bardziej kojarzy mi się z hotelem, motelem i mało interesującą restauracją.. Myślę, że ciężko jest przenieść klimat, który od wielu lat towarzyszył temu miejscu. Choć trzeba przyznać, że wszystko poza klimatem zmienił osię na lepsze.

Stare schronisko został otwarte  w 1906 roku. Zostało ono wybudowane z inicjatywy  Oddziału Babiogórskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, a największe starania ku temu czynił jego prezes Hugon Zapałowicz. W ówczesnych czasach była to odpowiedź na powstałem pod Babią Górą schronisko niemieckiej organizacji  Beskidenverein. Pierwotnie schronisko posiadało jadalnię kuchnię, izbę dla panów i izbę dla pań.

Mapy i przewodniki Zawoja

Beskid Zywiecki Comfort Map
Beskidy. G?ry dla niecierpliwych
Beskid Zywiecki mapa turystyczna 1:50 000
Zawoja Babia G?ra Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


przelecz-krowiarki

Przełęcz Krowiarki

gowniak

Gówniak

akademicka-perc

Akademicka Perć

parking-krowiarki

Parking Krowiarki