Strona główna  /  Wycieczki  /  Sarnia Skała

Sarnia Skała

Sarnia Skała

Trasa: Dolina Strążyska - Polana Strążyska (Siklawica) - Czerwona Przełęcz - Sarnia Skała - Dolina Białego
Data: 22.04.2007
Uczestnicy: Agnieszka, Lowell

 

Zaczynamy w Dolinie Strążyskiej, tutaj też zaczyna się Tatrzański Park Narodowy, więc musimy nabyć bilety w kasie. Czerwonym szlakiem podążamy w stronę Polany Strążyskiej. Szlak prowadzi wzdłuż Strążyskiego Potoku, poprzez las. Płynący potok zmienia jedynie strony względem szlaku. Raz towarzyszy nam po prawej stronie, aby po chwili znaleźć się po lewej stronie. W związku z tym przekraczamy mnóstwo drewnianych mostków.

 

Dolina Strążyska

 

Strążyski Potok

 

 

"Dolina Strążyska - dolina w Tatrach Zachodnich. Wylot doliny znajduje się przy Drodze pod Reglami, a sama dolina prowadzi aż do stóp głównego wierzchołka Giewontu. Od zachodu ograniczają ją: Łysanki oraz Grzybowiec, a od wschodu: Sarnia Skała i Suchy Wierch."

 

My, oczywiście od początku szukamy krokusów, jednak z marnym rezultatem. Po prawej stronie szlaku towarzyszą nam duże masywy skalne, nad nimi znajduje się Samkowa Czuba. Skały przybierają ciekawe kształty. Wśród nich charakterystyczne dolomitowe turnie zwane Strążyskimi Kominami. Trasa jest łagodna i przyjemna. Po drodze mijamy tzw. Skałę Jelinka. Nazwana tak z powodu umieszczonego na niej medalionu i tablicy pamiątkowej, poświęconej XIX-wiecznemu czeskiemu pisarzowi Edwardowi Jelinkowi, zaprzyjaźnionemu z Polską i Zakopanem.

 

Krokusy

 

Poszukiwania uwieńczone sukcesem, tuż przed Polaną Strążyska wypatrzone zostały dwa krokusy. Może nie należą do najpiękniejszych, jednak są i teoretycznie cel został osiągnięty i można wracać do domu ;)

 

 

Krokusy

 

 

 

 

 

Strążyska Polana

 

Strążyska Polana

 

Po 40 minutach dochodzimy do Polany Strążyskiej. Z polany jest niesamowity widok na Giewont wraz z opadającym z niego urwiskiem. Polana jest popularnym miejsce ze względu na jej atrakcyjność, jak również z powodu przechodzącego przez nią szlaku na Giewont. Na polanie znajduje się rozwidlenie szlaków turystycznych:

 

czerwny - prowadzący na Giewont przez Grzybowiec i przełęcz na Grzybowcu.

czerwny - prowadzący do wodospadu Siklawica.

czerwny - tzw. ścieżka nad reglami w kierunku wschodnim do Kalatówek, szlak prowadzi również na Sarnią Skałę.

czerwny - w kierunku zachodnim prowadzi do Doliny Małej Łąki.

 

Siklawica

Siklawica

 

Będąc w rejonach Strążyskiej Polany, warto poświęcić 30 minut i udać się żółtym szlakiem do wodospadu Siklawica. Wodospad opada z dwóch prawie pionowo nachylonych ścian. Łączna wysokość wodospadu wynosi 23 metry (wysokość ściany dolnej wynosi 13 m, a ściany górnej 10 m).

 

Sarnia Skała

 

Sarnia Skała

 

Z Polany Strążyskiej udaliśmy się czarny szlakiem w kierunku wschodnim, w stronę Sarniej Skały. Przed nami 40 minut dość męczącego podejścia przez las na Czerwoną Przełęcz. Z Czerwonej Przełęczy prowadzi 10 minutowe podejście właśnie na Sarnią Skałę. O tym czy warto wspinać się na Sarnią Skałę, możemy się już przekonać podchodząć pod tą "warowną twierdzę". "Twierdzę", gdyż przypomina ona ruiny zamku. Pod Sarnią Skałą znajduje się polana, z której mamy okazję podziwiać Tatry Zachodnie i oczywiście Giewont, który wyrasta nam przed oczami. Po wejściu, widok zapiera dech w piersiach jeszcze bardziej. Z każdego, z czterech kierunków świata, dociera do nas ogromna dawka niesamowitych wrażeń wizualnych. Na interaktywne mapie, można zobaczyć i ocenić jakie możliwości widokowe daje Sarnia Skała. Również zawartość zdjęć poniżej została mniej więcej szczegółowo opisana.

 

Turnie

Sama Sarnia Skała jest szczytem w pasie reglowym Tatr Zachodnich o wysokości 1377 m. n.p.m. Tworzą ją wapienie dolomitowe. Uformowane w grzbiet składający się z kilku oddzielnych, niedużych i stromo podciętych turni (ostrego szczytu lub skałki o stromych lub nawet pionowych ścianach, charakterystycznego dla gór o rzeźbie alpejskiej, przekształconych w wyniku działania lodowca). "Dawniej Sarnią Skałę nazywano Małą Świnicą i była ona intensywnie penetrowana przez poszukiwaczy skarbów. Obecnie jest badana przez botaników i wielbicieli roślin tatrzańskich. Na jej gołych skałach pięknie zakwitają gatunki roślin wapieniolubnych, m. in. dębik ośmiopłatkowy i dzwonek jednostronny. Rośnie tutaj także miniaturowa krzewinka - wierzba alpejska, omieg kozłowiec, różeniec górski, jaskier alpejski, kilka gatunków skalnic i wiele innych".

 

Giewont

Giewont

Agnieszka

Agnieszka

 

Turyści

Na Sarniej Skale

 

Dolina Białego

 

Biały

 

Z Sarniej Skały schodzimy ponownie na Czerwoną Przełęcz. Tym razem z przełęczy, czarnym szlakiem, udajemy się w stronę Kalatówek i Doliny Białego. Na szlaku jest jeszcze trochę śniegu i jest ślisko. Po 20 minutach dochodzimy do rozgałęzienia szlaków. Czarny szlak prowadzi na Kalatówki, a żółty do Doliny Białego. Dolina Białego jest jedną z najbardziej malowniczych dolin w Tatrach Zachodnich. Położona blisko Zakopanego o długości 2,5 km i powierzchni 300 ha, pomiędzy Krokwią i odwiedzoną przez Nas Sarnią Skałą. Ta dolina dla wielu ma to "coś" w sobie, może dlatego, że nie jest wielka i jej kameralność urzeka wielu turystów. Również płynący przez dolinę Biały Potok tworząc mnóstwo małych wodospadów ożywia dolinę.

Dolina Białego

Po drodze, po prawej stronie, mijamy zakratowane wejście do sztolni.

 

 

Sztolnia

Tym oto sposobem doszliśmy do drogi Pod Reglami i udajemy się w stronę skoczni, a później na "góralskie jedzonko" ;) Oczywiście ten wiosenny spacerek można rozpocząć z Doliny Białego, na Sarnią Skałę i zejść do Doliny Strążyskiej.


Zobacz wszystkie zdjęcia z wycieczki!Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


dolina-5-stawow-oraz-piekielnie-sliskie-szpiglasowe-perci

Dolina 5 Stawów oraz piekielnie śliskie Szpiglasowe Perci

orla-perc

Orla Perć

giewont-co-sprawia-ze-jest-taki-popularny

Giewont - co sprawia, że jest taki popularny?

bystra-tatry-zachodnie

Bystra Tatry Zachodnie