Strona główna  /  Wycieczki  /  Rysy - najwyższy szczyt w Polsce

Rysy - najwyższy szczyt w Polsce

Rysy - najwyższy szczyt w Polsce

Trasa: Palenica Tatrzańska - Wodogrzmoty Mickiewicza - Morskie Oko - Czarny Staw - Rysy - Czarny Staw - Morskie Oko - Wodogrzmoty Mickiewicza - Palenica Tatrzańska
Data: 24.09.2006
Uczestnicy: Aga, Lowell i inni

 

24 września jest datą ważną, o ile nawet nie najważniejszą w historii moich, i zapewne nie tylko moich przygód z górami. Śmiało można powiedzieć, że największa wyprawa w tym roku ( świadczy to jednak o tym, że najlepsze jeszcze przed nami ;) ). Przygotowania logistyczne trwały długo, uwzględnione zostały nawet takie czynniki jak jesienne wykopki ziemniaków naszego kierownika, zawody snowbordowe w Nowym Targu. Burek panował nad sytuacją i wszystko zostało perfekcyjnie zapięte na ostatni guzik. Wyruszyliśmy na Rysy!

 

Czerwonym szlakiem

 

Mnich

 

Pierwszy etap naszej wyprawy Palenica Tatrzańska - Wodogrzmoty Mickiewicza - Dolina Rybiego Potoku - Włosienica - Morskie Oko. Szlak koloru czerwonego, czas 120min. Jest to najmniej atrakcjna część wycieczki. Około 2 godzin droga ciągnie się asfaltem. Za pierwszym zakrętem wyłania się widok na Dolinę Białej Wody i Gerlach.

 

Jednak mimo kilku przecinek leśnych droga jest monotonna i nużąca. Kolejne piekne widoki pojawiają się w okolicach Włosienicy, możemy zobaczyć Mnicha, Mięguszowieckie Szczyty i Rysy.

 

Morskie Oko

 

Docieramy do Morskiego Oka, jest godzina 9.00, panują doskonałe warunki pogodowe, lepszych nie mogliśmy sobie wymarzyć. Schronisko jeszcze jest puste, trwa w oczekiwaniu na tysiące ludzi, którzy już za moment będą się schodzić. Nas, na szczęście, już tutaj nie będzie. Spokojnie jemy śniadanko, kilka pamiątkowych zdjęć i czas ruszyć w dalszą drogę!

Drugi etap przebiega od Morskiego Oka do Czarnego Stawu. Szlak koloru czerwonego, czas 55 min. Malownicza trasa dookoła jeziora. Jezioro można "obejść" na dwa sposoby, udając się w prawą lub lewą stronę od schroniska na Morskim Oku.

 

Morskie oko

 

Po drugiej stronie jeziora zaczyna się wspinaczka po kamiennch schodach do Czarnego Stawu.

 

Czarny Staw

 

Czarny Staw jest położony w kotle polodowcowym. Jest zbliżony kształtem do koła, położony jest na wysokości 1581 m n.p.m, czyli 191 m wyżej niż Morskie Oko. Powierzchnia wynosi 20,64 ha, głębokość maksymalna 76,4m. Bezposrednio nad jeziorem wznoszą się ściany Kazalnicy. Jezioro zamkniete jest wyraźnym progiem skalnym zbudowanym z mocno wygładzonych przez egzarację skał.

 

 

Czarny Staw i Morskie Oko

Widok ze szlaku na Rysy.

 

Krótki odpoczynek...międzyczasie trwała akcja i pokaz odzieży turystycznej "Bądź widoczny w Górach!", kolekcja jesień 2006!

 

Górska moda

 

 

Szlak na Rysy

 

Ostatni etap prowadzi na Rysy. Szlak koloru czerwonego, czas 180 min. Najpierw musimy obejść drugie tatrzańskie jezioro.

 

Agnieszka

 

Mijamy jaskinie lodową.

 

Jaskinia lodowa

 

 

Później tysiące skalnych stopni prowadzących na sam szczyt. A droga jeszcze daleka....

 

 

Wspinaczka

 

Lekkie zmęczenie, uzupełnianie płynów, i chwila na spokojne podziwinie otaczającej przyrody. Teraz jak na dłoni mamy dwa tatrzańskie jeziora, schroniska juz prawie nie widać...

 

Lowell

 

Najbardziej atrakcyjna część wycieczki - wspinanie po łańcuchach. Na trasie panuje duży ruch. Jesteśmy coraz bliżej celu... Coraz bardziej zaczyna wiać...

Rysy (2499 m n.p.m.) będące najwyższym szczytem polskich Tatr - są jednym z czterech wierzchołków. Najwyższy z nich leży całkowicie po stronie słowackiej i liczy 2503 m. Na liście najwyższych tatrzańskich szczytów plasuje się on na 15-stej lub 18-stej pozycji. Jest jednym z wielu szczytów Żabiej Grani stąd nazywano go Żabim Szczytem, potem nosił nazwę Żabie Rysy, a w końcu Rysy. Nazwa Rysy wywodzi się stąd, że spod wierzchołka biegnie żleb, a góra przez to wygląda jakby byłą porysowana.

 

 

 

 

 

Rysy

 

Widok z Rysów

 

Szczyt zdobyty, jesteśmy prawie na 2500 m n.p.m. Bezcenne uczucie satysfakcji oraz najpiękniejsze widoki sprawiają, że zapominamy o zmęczeniu.

 

Oczywiście bezcenna była również zupa pomidorowa na samiutkim szczycie, ciepły posiłek zasponsorowała nam Aga, teraz wiadomo dlaczego Aga miała tak wielki plecak ;) Dzięki!

 

Powrotna droga przebiegała tą samą trasą, lekkiego stracha napędziły nam spadające głazy z Rysów i pomrukiwanie dzikich, nierozpoznawalnych zwierząt.

 

Zabie


Zobacz wszystkie zdjęcia z wycieczki!Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


dolina-5-stawow-oraz-piekielnie-sliskie-szpiglasowe-perci

Dolina 5 Stawów oraz piekielnie śliskie Szpiglasowe Perci

orla-perc

Orla Perć

giewont-co-sprawia-ze-jest-taki-popularny

Giewont - co sprawia, że jest taki popularny?

bystra-tatry-zachodnie

Bystra Tatry Zachodnie