Strona główna  /  Miejsca  /  Rogacz

Rogacz

Rogacz

 

Nazwa każdego szczytu posiada swój opis powstania. Czasem lepszą, czasem gorszą. Historię, która wpada w ucho lub staramy się nie zawracać sobie nią głowy. A co z opisywanym szczytem? Sama nazwa Rogacz może przywołać różnorodne skojarzenia. Jednak legenda wskazuje nam na postać rozbójnika - Rogacza.

 

Szczyt Rogacz wznosi się na wysokość 828 m n.p.m. Mieści się między szczytami Magurki Wilkowickiej i Łysą Górą .

Tuż pod szczytem, na polanie pod Rogaczem, umiejscowione jest Studenckie Schronisko Turystyczne Rogacz. Nieopodal funkcjonuje mały sklepik spożywczy. Polana ta jest bardzo interesującym punktem widokowym w kierunku Beskidu Śląskiego. Szczególnie niesamowite są nocne panoramy!

Samo schronisko na początku było gajówką barona von Klobusa. Chatka funkcjonowała od 1968 roku pod egidą ZSP w Katowicach. Pierwotnie opiekował się nią AKT Gronie z Uniwersytetu Śląskiego, później SKPB Katowice, KTK AWF Katowice. Na dzień dzisiejszy stanowi własność prywatną, jednakże zachowała swój charakter. W latach 80-tych jak również 1992-1994 organizowane były tu Festiwale Piosenki Turystycznej i Studenckiej. Na stromym stoku sadowili się widzowie, a pod lasem poniżej budowano wyjątkowa estradę.

Nazwa szczytu Rogacz ma pochodzenie od zbójnika Rogacza z Wilkowic , jaki działał na tych terenach w latach 1620-1630, został on na tej górze ujęty, zabity i pogrzebany.
Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


czupel

Czupel

hrobacza-ka

Hrobacza Łąka

sokolwka

Sokołówka

magurka-wilkowicka-1380894721

Magurka Wilkowicka