Strona główna  /  Miejsca  /  Przełęcz Brona

Przełęcz Brona

Przełęcz Brona

 

Przełęcz Brona (słow. Brána) jest to przełęcz w masywie Babiej Góry w Beskidzie Żywieckim. Wznosi się na wysokość 1408 m n.p.m. Znajduje się pomiędzy Małą Babią Górą a Kościółkami (od kierunku Babiej Góry). Można założyć, że przełęcz dzieli pasmo Babiej Góry na dwie połowy: wschodnią część ze szczytem Babiej Góry oraz zachodnią część z Małą Babią Górą (Cyl). Podążając szlakiem od schroniska w Markowych Szczawinach jest to pierwsze miejsce na grani pasma Babiej Góry, z jakiego jesteśmy w stanie podziwiać tak ładną i szeroką panoramę. A samo podejście od Markowych Szczawin zaliczyłbym do grupy wyciskaczy potu.

 

Zimą dość często jest oblodzone. Przez Przełęcz Brona wiedzie granica słowacko-polska oraz Wielki Europejski Dział Wodny. Słowackie, południowo-zachodnie stoki są łagodne i początek ma tam potok Bystra. Polskie, północne stoki są bardziej strome i z ich niższej sekcji wypływa Marków Potok. Na wschód od przełęczy mieści się system wąwozów Izdebczyska z niewielkim stawkiem zwanym Czarne Oko. Położone są tam także jaskinie. Największe z nich to Zbójnicka Grota i Słowikowa Studnia (już zawalona).

Autorem nazwy Przełęcz Brona jest Kazimierz Sosnowski. Wywodzi się ona od staropolskiego słowa brona wskazującego bramę. Kiedyś mieszkańcy Zawoi przełęcz tę nazywali Siodełkiem albo Siodłem. W XVII i XVIII wieku biegł przez nią Zbójecki Chodnik – ścieżka łączącą Zawoję z Półgórą(Polhora). Aktualnie na Przełęczy Brona spotykają się trzy znakowane turystyczne szlaki i ścieżka edukacyjna "Babia Góra bez granic".

Szlaki:

szlak turystyczny zielony szlak turystyczny niebieski Żywieckie Rozstaje – Mała Babia Góra – przełęcz Brona – Kościółki – Lodowa Przełęcz – Pośredni Grzbiet – Diablak

  • z Cyla 0.15 godz. (↑ 0.25 godz.)
  • z Diablaka 0.45 godz. (↑ 1 godz.)

szlak turystyczny czerwony przełęcz Krowiarki – Sokolica – Diablak – Kościółki – przełęcz Brona – Markowe Szczawiny

  • z Markowych Szczawin 0.30 godz. (↓ 0.25 godz.)
  • z Diablaka 0.45 godz. (↑ 1 godz.)

źródło:

Stanisław Figiel, Piotr Krzywda: Beskid Żywiecki. Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2006

http://pl.wikipedia.org/wiki/Prze%C5%82%C4%99cz_Brona
Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


przelecz-krowiarki

Przełęcz Krowiarki

parking-krowiarki

Parking Krowiarki

gowniak

Gówniak

akademicka-perc

Akademicka Perć