Strona główna  /  Miejsca  /  Młynarz

Młynarz

Młynarz

 

Młynarz (słow. Mlynár, Veľký Mlynár, ) ? rozległy szczyt na Słowacji, znajdujący się w bocznej grani Tatr Wysokich, schodzącej od Żabiego Szczytu Wyżniego początkowo na wschód, a następnie skręcającej w stronę północną. Mieści się na wysokości 2170 m n.p.m.

 

Grań Młynarza odgradza Dolinę Żabich Stawów Białczańskich (Žabia Bielovodská dolina) od Doliny Ciężkiej (Ťažká dolina) i głównej części Doliny Białej Wody (Bielovodská dolina). Masyw od Żabiego Szczytu Wyżniego oddzielony jest Młynarzową Przełęczą. Od Młynarzowej Przełęczy grań biegnie na początku na północny wschód do wierzchołka najwyższego punktu, Wielkiego Młynarza, potem dalej na północ. Sam Wielki Młynarz ma trzy wierzchołki, z których najważniejszym jest południowy. Pozostałe dwa, położone na północ i południowy wschód od niego, są o o ok. 40 m niższe. Wierzchołki północny i główny oddzielone są Młynarzową Szczerbiną.

Nazwa Młynarza pochodzi od jednej ze skał kształtem przypominającej młynarza dźwigającego młyński kamień. Jest to tzw. Przeziorowa Turnia, umiejscowiona we wschodniej grani Wielkiego Młynarza. W turni mieści się okno skalne, dobrze widoczne z Doliny Białej Wody. Nazwa w wyniku pomyłki została przesunięta z turni na cały masy . Wcześniej szczyt nazywany był Wierchem nad Młynarzem.
Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


dolina-bialej-wody

Dolina Białej Wody

wodogrzmoty-mickiewicza

Wodogrzmoty Mickiewicza

parking-siwa-polana

Parking Siwa Polana

parking-palenica-bialczanska

Parking Palenica Białczańska