Strona główna  /  Miejsca  /  Łysa Polana

Łysa Polana

Łysa Polana

 

Łysa Polana (słow. Lysá poľana) ? obszerna polana w Dolinie Białki, pierwotnie hala pasterska, jak również niewielka wioska (słow. Lysá Poľana) umiejscowiona na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego i TANAPu. Polana zajmowała w 1955 powierzchnię ok. 10 ha, ale w 2004 w wyniku zarośnięcia, jej powierzchnia zmniejszyła się o ok. 40%

 

Rozdzielona granicą słowacko-polską, która przebiega środkiem Białki. Nieliczne budynki, w tym wywodzące się sprzed II wojny światowej budynki urzędów celnych: polskiego (po polskiej stronie) i czechosłowackiego (po słowackiej stronie), zostały zastąpione wspólnym urzędem celnym znajdującym się po polskiej stronie, a zbudowanym według projektu architekta Z. Gołąbka. Obiekt pozostał zbudowany w 1961 przed narciarskimi mistrzostwami świata FIS w Zakopanem w 1962. Przez Łysą Polanę przebiega Droga Oswalda Balzera z Zakopanego do Morskiego Oka, do której w tym miejscu dochodzi słowacka obwodnica tatrzańska (Droga Wolności). Po stronie słowackiej ma swój początek szlak biegnący Doliną Białej Wody na Rohatkę. Po stronie zachodniej Łysej Polany znajduje się urwista Łysa Skałka (1129 m n.p.m.)

– niebieski szlak z Łysej Polany biegnący Doliną Białej Wody i Doliną Litworową na Rohatkę, stamtąd w dół na wschód do Schroniska Zbójnickiego.

Czas przejścia z Łysej Polany na Rohatkę: 5:40 h, droga powrotna 5 h
Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


dolina-bialej-wody

Dolina Białej Wody

wodogrzmoty-mickiewicza

Wodogrzmoty Mickiewicza

parking-siwa-polana

Parking Siwa Polana

parking-palenica-bialczanska

Parking Palenica Białczańska