Strona główna  /  Miejsca  /  Leskowiec

Leskowiec

Leskowiec

 

eskowiec posiada jedno oblicze, lecz zależy kto na nie patrzy inaczej jest odbierane. Dla jednych jest to rejon, które po prostu trzeba odwiedzić, inni omijają długim łukiem, inni kochają ten szczyt do szaleństwa! Co ukrywa w sobie szczyt znanego wszystkim Leskowca i dlaczego budzi tyle wrażeń?

 

Leskowiec nie jest najwyższym szczytem Beskidu Małego, a jest od niego o wiele bardziej atrakcyjny. Zajmuje on w tej rywalizacji III miejsce - wznosi się na wysokość 922 m. n.p.m. i góruje nad pobliskimi szczytami. Zarówno Czupel i Łamana Skała pomimo, że są wyższe, nie uzyskały takiej popularności jak Leskowiec. Zastanówmy się co do tego doprowadziło?

Moim skromnym zdaniem największą popularność w ostatnich latach Leskowiec zyskał za sprawą swojego sąsiada! Odległy o 1 km na pólnoc od szczytu Groń Jana Pawła II (Jaworzyna) przyciąga tysiące wiernych. To w tym miejscu zbudowane zostało Sanktuarium Górskie Matki Bożej Królowej Ludzi Gór.

Paradoksalnie Schronisko pod Leskowcem (o schronisku będzie można poczytać już niebawem...) wcale nie położone jest na Leskowcu! A właśnie w sąsiedztwie szczytu Gronia Jana Pawła II (Jaworzyna), który kiedyś posiadał nazwę Laskowca, stąd te nieścisłości.

Więc co takiego znajduje się na Leskowcu? Piękny, o ile nie najpiękniejszy, widokowy punkt w paśmie Beskidu Małego. Z odkrytej polany szczytowej oglądać możemy... Pozwolę sobie zacytować Radosława Trusia: Po lewej stronie Beskid Makowski: od ostrych kop Żaru i Lanckorońskiej Góry, poprzez Babicę, Kotuń i Koskową Górę, po nakładające się na siebie szczyty po prawej stronie doliny Skawy. Za grupą Żurawnicy wystają Gorce, a na lewo od nich Beskid Wyspowy. Dalej w prawo całe Pasmo Jałowieckie od Magurki nad Suchą aż po Jałowiec, a za nimi pasmo Polic, Tatry (na horyzoncie) i Babia Góra. Za obniżeniem grzbietu granicznego wyrasta Pilsko i stożek Romanki, przed którą niższa grupa Jastrzębicy. Panoramę zamykają stoki Czarnej Góry i Zdziebla.

Na szczycie mieści się niewielki schron z ławeczkami jak również wyjątkowa tablica z opisem szczytów, które wchodzą w skład panoramy, którą możemy oglądać z Leskowca. Bardzo dobre udogodnienie i wielki plus pod względem edukacyjnym.%%pend%% %%pstart%%Na szczycie mieści się również drewniany krzyż milenijny zbudowany w 2000 roku. Zajął on miejsce poprzedniego krzyża, który był o 100 lat starszy. I to w zasadzie tyle, bo nic więcej tu nie ma. No, może oprócz historii, która jest nade wszystko bogata

Wielu hobbystów Beskidu Małego wie, że Leskowiec w dawnych czasach nazywany był Bieskidem, zaś jego północny wierzchołek nazywał się Laskowskie (Groń Jana Pawła II, Jaworzyna). Po raz pierwszy użyto tej nazwy w roku 1379 w dokumencie sprzedaży wsi Świnna Poręba. Błąd pojawił się na austriackich mapach z XIX wieku, w jakich główny szczyt nazwano Leskowcem a Jaworzyną dotychczasowe Laskowskie. Dalej wszystko potoczyło się jak w głuchym telefonie i błąd ten stał się prawda rzeczywistą.

Co fascynujące, a pisze o tym również Radosław Truś, jeszcze 20 lat wcześniej na Leskowcu wypasano owce, a juhasi nie korzystali z szałasu, ale z mało stylowego kolorowego namiotu.

Najwięcej wrażeń wzbudza jednakże dosyć świeża historia związana z Leskowcem. Wielu z Was na pewno słyszało o Hrabskich Butach. Początek tej historii sięga roku 1846. Wtedy to 24-letni hrabia Adam Potocki z Zatora wraz z małżonką wszedł na szczyt Leskowca. Oczywiście hrabia miał małe widzi mi się i kazał z tej okazji wykuć w leżących, kamiennych płytach obrysy swoich stóp. Ludność miejscowa od tego momentu szczyt Leskowiec nazywała Hrabskimi Butami. Jest rok 1898, młoda hrabianka, 14-letnia Marysia Wielkopolska i towarzyszący jej Roman Taube lat 40 kopiują pomysł hrabiego - powstaje druga tablica z obrysami stóp. Pasterze zrzucili obie płyty w las opadający ze szczytu od północnej strony. Płyty pozostały odnalezione niedawno, na wpół zakopane w ściółce leśnej stromego zbocza. W roku 2004 przetransportowano je w okolice schroniska PTTK na Leskowcu i ułożono pod drogowskazami turystycznymi.

źródło: beskidmaly.pl
Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


potrljna

Potrójna

gro-jana-pawa-ii

Groń Jana Pawła II

amana-skaa

Łamana Skała

czupel

Czupel