Strona główna  /  Miejsca  /  Kolejka gondolowa Szyndzielnia - Dolna stacja

Kolejka gondolowa Szyndzielnia - Dolna stacja

Kolejka gondolowa Szyndzielnia - Dolna stacja

 

Kolejka gondolowa Szyndzielnia jest jedną z większych atrakcji miasta Bielsko-Biała. Mimo, że nie jestem zwolennikiem tego typu transportu (wolę własne nogi), to muszę przyznać, że kilka razy w swoim życiu miałem okazję podróżować kolejką gondolową w kierunku Szyndzielni. Mam to szczęście, że jechałem gondolami każdej generacji. Każda miała swój urok. Cena moim zdaniem hamuje popyt na usługę.

 

Historia kolejki

Gondolowa kolejka Szyndzielnia jest to całoroczna kolejka prowadząca pod szczyt Szyndzielni w Beskidzie Śląskim. Zlokalizowanana jest w administracyjnych granicach miasta Bielsko-Biała. Została wybudowana przez firmę Bruder Girak Austria.

Ciekawa jest historia gondolowej kolei na Szyndzielnię. Jest to pierwsza po II wojnie światowej linowa kolej w naszym kraju i zarazem jest pierwszą gondolową kolejką. Budowa miała swój początek w roku 1950. Technologię, urządzenia i gondole dostarczyła firma austriacka Bruder Girak, natomiast prace wykonało Bielskie Przemysłowe Zjednoczenie Budowlane. Budynki zaprojektowała inż. arch. Krystyna Różyska. Kolejka została przekazana do użytku 21 grudnia 1953 roku. Kolej gondolowa na Szyndzielnię jest dzisiaj jedną z trzech gondolowych kolei w naszych górach (pozostałe to: Jaworzyna Krynicka i Stóg Izerski).

 

Na przełomie roku 1994 i 1995 kolej została poddana całkowitej modernizacji, również przez austriacką firmę Bruder Girak. W marcu roku 2017 została zakończona ostatnia modernizacja. Wymienione zostały wagoniki, napędy awaryjne i główne, hamulce oraz elektronika. Odnowiono także pomieszczenia dolnej i górnej stacji kolejki. Kolejka posiada 32 osobowe wagony i dwa serwisowe. Po kompleksowym remoncie kolej może przewieźć do 750 osób na godzinę przy prędkości maksymalnej pięciu metrów na sekundę. Na górę kolejka wyjeżdża w ponad 6 minut.

 

Dane techniczne kolejki na Szyndzielnię

 

 

Kolej gondolowa Szyndzielnia
Długość trasy [m] 1810
Poziom stacji dolnej [m n.p.m.] 509,7
Poziom stacji górnej [m n.p.m.] 958,9
Różnica poziomów [m] 449,2
Podpory trasowe 13
Typ gondoli 6-osobowa
Liczba gondoli 32 + 2 specjalne
Zdolność przewozowa [osób na godzinę] 750Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


czupel

Czupel

hrobacza-ka

Hrobacza Łąka

sokolwka

Sokołówka

magurka-wilkowicka-1380894721

Magurka Wilkowicka