Strona główna  /  Miejsca  /  Katedra Oliwska

Katedra Oliwska

Katedra Oliwska

 

Archikatedra gdańska (oliwska) jest to kościół pw. Trójcy Świętej, NMP i św. Bernarda w Gdańsku, w dzielnicy Oliwa, przy ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 5

 

Ufundowana wroku 1186, katedra oliwska była ciągle rozbudowywana. W ciągu ponad 800 lat swojej historii jej bryła ciągle się zmieniała, łącząc w sobie style od romańskiego przez gotyk, barok aż do aktualnego kształtu. Jest bazyliką trójnawową z transeptem i wielobocznie zamkniętym prezbiterium z obejściem. Fasadę flankują dwie smukłe wieże, o wys. 46 m każda z ostro zakończonymi hełmami. Barwi ją barokowy portal (1688), a także trzy okna różnej wielkości i trzy kartusze. Nad przecięciem naw góruje wieża dzwonów, popularny element budownictwa cysterskiego. Ma 107 m długości (wewnątrz 97,6 m), 19 m szerokości, wysokość nawy głównej wynosi 17,7 m i jest najdłuższym kościołem cysterskim na świecie.

Oliwski kościół upodobali sobie najpierw zwierzchnicy, następnie gdańscy książęta, a w końcu królowie Rzeczpospolitej (i nasz papież). Ich wsparcie jak również korzyści z porządnie zarządzanych dóbr opackich, często pozwalały nie tylko na naprawy powstałych szkód, lecz i na rozbudowy jak również coraz bardziej bogaty wystrój świątyni.

Organy oliwskie słynne są na całym świecie. Piękne brzmienie przyciąga tysiące słuchaczy na całorocznych prezentacjach i letnich koncertach festiwalowych. Unikalny rokokowy fronton (prospekt) instrumentu budzi zachwyt rozmachem i wizjonerstwem projektu jak również precyzją wykonania. Oliwskie organy zbudował i zaprojektował w latach 1763-1788 o. Johann Wilhelm Wulff na zlecenie opata Jacka Rybińskiego. Instrument posiadał 83 głosy (5100 piszczałek), 3 manuały (Hauptwerk, Oberwerk, Kronwerk) i pedał, trakturę mechaniczną jak również 14 klinowych miechów. Ogladnij, posłuchaj i przekonaj się sam!
Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


fontanna-neptuna-w-gdansku

Fontanna Neptuna w Gdańsku

ss-soldek

SS Sołdek

wielki-mlyn-w-gdansku

Wielki Młyn w Gdańsku

pomnik-heweliusza-w-gdansku

Pomnik Heweliusza w Gdańsku