Strona główna  /  Miejsca  /  Groń Jana Pawła II

Groń Jana Pawła II

Groń Jana Pawła II

 

Groń Jana Pawła II zwany także Jaworzyną (poprzednia nazwa szczytu) to szczyt bardzo blisko związanym z osobą naszego papieża Jana Pawła II. Karol Wojtyła w latach swego dzieciństwa i młodości bardzo część wchodził na szczyt ; również jako biskup. Latem pokonywał szlak piechotą, porą zimową jeździli tutaj na nartach. Ostatni raz wszedł na Leskowiec i Jaworzynę jako kardynał w 1970, po mszy, odprawionej z okazji 25. lecia kapłaństwa w Kalwarii Zebrzydowskiej. Stąd też mocno religijny charakter tego szczytu. Ocenę pozostawiam już Tobie.

 

Groń Jana Pawła II jest położony 1km na północ od Leskowca, w punkcie zbiegu grzbietów sekcji wschodniej Gór Zasolskich. Na stoku południowym znajduje się schronisko PTTK, popularnie nazywane Schroniskiem na Leskowcu, przy którym mieści się bogaty węzeł szlaków. Na północnym stoku znajdziemy niewielki wyciąg orczykowy, czynny w sezonie zimowym. Od schroniska mają swój początek dwie cieszące się popularnością nartostrady - do Ponikwi i do Rzyk, a także szlak narciarski do Czartak i do Przełęczy Kocierskiej.

Na północnych i północno-wschodnich stokach znajduje się Polana Beskid, na dzień dzisiejszy dość mocno zarośnięta. Dawniej polana należała do kilkunastu właścicieli, a samotnie rosnące drzewa albo kępy krzewów wyznaczały granice własności.

Historia nazwy szczytu wydaje się być bardzo wciągająca. Pierwotna nazwa szczytu to Laskowskie, użyta po raz pierwszy w roku 1379, w dokumencie sprzedaży wsi Świnna Poręba. Mapy austriackie spowodowały obszerne zamieszanie, nazywają główny szczyt (ówczesny Bieskid) Leskowcem , a Laskowskie - Jaworzyną. Myślę, że ta ostatnia nazwa już Wam więcej mówi. Błąd ten przetrwał do dnia dzisiejszego, choć szczyt po raz kolejny zmienił nazwę na Groń Jana Pawła II. 9 grudnia 1981 roku działacze oddział PTTK w Wadowicach podjęli uchwałę o nadaniu dotychczasowej Jaworzynie nowej nazwy - Groń Jana Pawła II, Uczcili w ten sposób chodzącego tu wielokrotnie Karola Wojtyłę, złamali zasadę o nie nadawaniu szczytom nazw znanych osób, zwłaszcza żyjących. Wiele osób i tak używa starej nazwy - Jaworzyna.

W pobliżu szczytu mieści się Sanktuarium Ludzi Gór. Jego głównym elementem jest kaplica z kamienia łamanego, z metalowym dachem zbudowana według projektu architektów: Haliny Jarosz, Andrzeja Kucharskiego i Jerzego Bizonia. Została poświęcona i otwarta 9 września 1995 roku przez Tadeusza Rakoczego. W ołtarzu  umieszczony jest obraz Matki Bożej Królowej Ludzi Gór. Wnętrze kryje także tron Jana Pawła II, na którym siedział w Skoczowie 22 maja 1995 roku.

Wierzchołek Gronia Jana Pawła II mieści się 30 metrów powyżej Sanktuarium. Widać z niego Babią Górę, Przełęcz Lipnicką, pasmo Polic. Za doliną Skawy - Beskid Makowski, a w głębi Beskid Wyspowy i Gorce.

Schronisko Leskowiec powstało w roku 1932 , posiadało wówczas 2 sypialnie, jadalnię, kuchnię i izbę dla gospodarza. Pierwszym gospodarzem był Franciszek Byrski, a od 1938 roku gospodarzył tu Jan Targosz z Targoszowa. Schronisko prędko zyskało popularność i było celem wypadów turystycznych zwłaszcza z Wadowic i Andrychowa. W czasie wojny obiekt przejęła organizacja Beskidenverein, jednakże ówczesny dzierżawca nie stracił posady. Stacjonował tu 20 osobowy oddział Volkssturmu. W 1945 roku dostał rozkaz spalenia schroniska. Jan Targosz wyciągnął kilka butelek bimbru i uratował obiekt. Kolejnymi prowadzącymi obiekt byli: Stefan Bargiel z Targoszowa (1955-1958), Jan Rzycki z żną Jadwigą z Ponikwi (1958-1970), Kazimierz Malarz z Wadowic (1970-1996), a dzisiaj gospodarują Halina i Jan Lizakowie.

Jak pisze Radosław Truś: W środku przykuwają uwagę panoramiczne rysunki Beskidu Małego Józefa Sarnickego z lat 1937-1938 jak również mapa turystyczno-krajoznawcza ziemi wadowickiej opracowana przez Aleksego Siemionowa i rysowana przez Władysłwa Worytko w 1982 roku.

Pod drogowskazami w 2004 r. zostały złożone kamienne płyty z wykutymi obrysami hrabiowskich stóp, obok stoi kapliczka z figurką Matki Bożej. W budynku sąsiednim mieści się Goprówka, a powyżej schroniska znajdziemy stację Meteo.

 

źródło: beskidmaly.pl
Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


potrljna

Potrójna

amana-skaa

Łamana Skała

leskowiec

Leskowiec

czupel

Czupel