Strona główna  /  Miejsca  /  Góra Gellerta

Góra Gellerta

Góra Gellerta

 

Góra Gellerta (węg. Gellért-hegy, niem. Blocksberg) jest miejscem, które trzeba odwiedzić podczas pobytu w Budapeszcie. Wzgórze wznosi się na wysokość 235 metrów, znajdujące się w I i XI dzielnicy (Tabán), na zachód od Wzgórza Zamkowego. Jego nazwa pochodzi od biskupa Gellerta, który na tej górze miał zostać zamordowany przez pogan ( spuszczono go ze szczytu w drewnianej beczce - jak mówi legenda). Ze wzgórza rozciąga się niepowtarzalny widok na panoramę miasta. Zbudowana jest ze skał wapiennych z przewagą dolomitów i należy do łańcucha wzgórz południowej Budy (Dél-Budán)

 

Góra od zawsze cieszyła się zła opinią wśród mieszkańców Budapesztu. Mówiono, że zbierają się na niej czarownice i odprawiają sabat. Szczególnie nasilało się to w okresie kontrreformacji. Gdy już przestano mówić o czarownicach, w XIX wieku wzrosła w dzielnicy Tabán przestępczość. Okolice Gory Gellerta stały się niebezpieczne.

Wzniesienie słynne jest dużej ilości jaskiń uformowanych przez podziemne strumienie około 300 do 500 tys. lat temu, z których największą jest jaskinia Szent Iván (Szent Iván barlang. Pełni ona rolę kaplicy zakonu Paulinów. Góra Gellerta posiada specyficzny mikroklimat. Jej południowe stoki posiadają warunki przypominają kraj taki jak Tunezja (duże nasłonecznienie,wysokie temperatury), północne stoki przypominają natomiast  kraje skandynawskie (brak światła słonecznego). Z tego powodu występuje duża różnorodność roślin porastających wzniesienie od drzew figowych z czasów tureckich do  roślinności subalpejskiej.


Na Górze Gellerta znajduje się Cytadela oraz Pomnik Wolności. Oprócz tego, we wnętrzu góry Gellérta ukryta jest największa wieża ciśnień w Budapeszcie.

Cytadela

W latach 1850-1854, po upadku węgierskiej Wiosny Ludów, zaczęto na wzgórzu wznosić potężną austriacką cytadelę (Citadella), zaprojektowaną przez generała Emanuela Zitta. 220 metrów długości i 60 metrów szerokości, z murami dochodzącymi do 16 metrów grubości. Z psychologicznego punktu miała wzbudzać lęk i zniechęcić do kolejnych prób buntu przeciw Habsburgom. Obiekt już podczas budowy był uznawany za mało nowoczesny i nie został nigdy wykorzystany. W 1897 dokonano symbolicznego wyłomu nad główną bramą i przekazano twierdzę władzom miasta. W czasie II Wojny Światowej  została zdobyta po zaciętych walkach przez Armię Czerwoną. Dzisiaj znajduje się w niej muzeum, restauracja, schronisko młodzieżowe oraz dyskoteka.  Jest doskonałym punktem widokowym.

Pomnik Wolności

 

 

Pokonując trudy wejścia na Górę Gellerta, naszym oczom ukazuje się  Pomnik Wolności (Szabadság-szobor), wzniesiony w 1947.Bardzo długo był  poświęcony żołnierzom radzieckim poległym w walce o Budapeszt. Pomnik przedstawia 14-metrową kobietę z brązu trzymającą palmowy liść. Projektantem był Zsigmond Kisfaludi Strobl.  Po 1989 z pomnika zostały usunięte komunistyczne symbole m.in. czerwoną gwiazdę oraz napis dziękujący Armii Czerwonej za wyzwolenie miasta. Obecnie pomnik ma uniwersalne przesłanie i upamiętnia wszystkich, którzy polegli za Węgry.

 
Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


dunaj-w-budapeszcie

Dunaj w Budapeszcie

wyspa-malgorzaty-w-budapeszcie

Wyspa Małgorzaty w Budapeszcie

kosciol-macieja-w-budapeszcie

Kościół Macieja w Budapeszcie

zamek-krolewski-w-budapeszcie

Zamek Królewski w Budapeszcie