Strona główna  /  Miejsca  /  Gerlach

Gerlach

Gerlach

 

Gerlach (słow. Gerlachovský štít, Gerlachovka) jest to najwyżej położony szczyt Tatr i całych Karpat, mieszczący się na Słowacji, w bocznej grani Tatr Wysokich. Znajduje się na wysokości 2655 m n.p.m.

 

Masyw Gerlacha złożony jest z paru wierzchołków. Grań rozpoczyna się od strony północno-zachodniej wierzchołkiem zwornikowym z granią główną – Zadnim Gerlachem (Zadný Gerlach, 2616 m), jakiego zbocza obniżają się do Przełęczy Tetmajera (Gerlachovské sedlo), za jaką znajduje się główny wierzchołek (2655 m). Dalej w grani znajdują się kolejno Wyżnie Gerlachowskie Wrótka, wierzchołek Pośredniego Gerlacha, Pośrednie Gerlachowskie Wrótka, Gerlachowska Czuba i Niżnie Gerlachowskie Wrótka. Grzbiet kończy się południowo-wschodnim szczytem Małego Gerlacha (Kotlový štít, 2601 m).

Pierwotna nazwa szczytu pochodzi od nazwiska komesa Gerlacha ze Spiskiej Soboty bądź jego syna, występującego w dokumencie z 1326 r.

Mimo ciężkich warunków klimatycznych i bardzo krótkiego sezonu wegetacyjnego, w okolicach samego wierzchołka można jeszcze spotkać stanowiska 15 gatunków roślin naczyniowych, w tym: omiegu kozłowca, wrotycza alpejskiego, dzwonka alpejskiego, pierwiosnki maleńkiej goryczki przeźroczystej,   i situ skuciny .
Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


litworowy-staw

Litworowy Staw

polski-grzebien

Polski Grzebień

ganek

Ganek

mala-wysoka-1375441455

Mała Wysoka