Strona główna  /  Miejsca  /  Ganek

Ganek

Ganek

 

Ganek (słow. Ganek, Gánok) jest to szczyt składający się z trzech wierzchołków w słowackiej części Tatr Wysokich. Znajduje się w głównej grani Tatr Wysokich w miejscu, w którym zmienia ona kierunek na południowo-wschodni. Najwyżej położony wierzchołek Wielki Ganek (Veľký Ganek) posiada wysokość 2462 m n.p.m. Dwa niższe to Pośredni Ganek (Prostredný Ganek) i Mały Ganek (Malý Ganek, 2425 m n.p.m.). Mały i Pośredni Ganek oddzielone są Małą Gankową Przełączką, natomiast Pośredni i Wielki Ganek ? Pośrednią Gankową Przełączką.

 

Ściany szczytu opadają pionowymi ścianami w kierunku dolin. Z tego powodu był postrzegany za niedostępny. W latach 1877-95 bez sukcesu próbowali wejść na niego turyści polscy z zakopiańskimi przewodnikami, m.in. Leopold Świerz, Ludwik Chałubiński i Karol Potkański. Zdobyli go wreszcie od strony Gankowej Przełęczy 11 sierpnia 1895 r. Władysław Kleczyński, przewodnik Klemens Bachleda i tragarz Józef Gąsienica z Bystrego. Pierwsze zimowe wejście miało miejsce 20 marca 1910 r., a dokonali go Mieczysław Lerski i Jerzy Maślanka.

Na północny zachód od Małego Ganku mieści się rozległy taras tektoniczny określany Galerią Gankową. Jest on podcięty od strony Doliny Ciężkiej trzystumetrową pionową ścianą. Poprowadzone przez nią drogi na szczyt należą do najbardziej wymagających w Tatrach (drogi Łapińskiego-Paszuchy i Tadeusza Orłowskiego).
Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


litworowy-staw

Litworowy Staw

polski-grzebien

Polski Grzebień

mala-wysoka-1375441455

Mała Wysoka

zmarzly-staw-pod-polskim-grzebieniem

Zmarzły Staw pod Polskim Grzebieniem