Strona główna  /  Wycieczki  /  Darłowo

Darłowo

Darłowo

Trasa: Bielsko-Biała - Darłowo - Bielsko-Biała
Data: 19-23.07.2006
Uczestnicy: Aga, Stanley, Lowell

 

Zasłużony urlop. Brzmi raczej nieźle, jednak po głębszym spojrzeniu na to zjawisko, 3 dni wolnego, teoretycznie bezpłatnego, daje do myślenia. Jednak nie o tym będzie pisane w tej relacji, bo każdy ma taki urlop na jaki sobie zapracował ;). Lipiec na prawdę sprzyjał ludziom żyjącym z turystyki, w każdym tego słowa znaczeniu. Rekordowe temperatury, słoneczne dni i ... ...3 dni zasłużonego urlopu, czyli wyjazd do rodzinki nad morze!

 

Po raz pierwszy "niebieska strzała" została przetestowana na dłuższej drodze. Spisała się bardzo dobrze.

 

 

Niebieska Strzała

Niebieska strzała dotarła do celu...

 

Darłowo

Darłowo leży w północno-wschodniej części województwa zachodniopomorskiego. Północną granicę stanowi 5-kilometrowa linia brzegu morskiego z szeroką, piaszczystą plażą, pasem wydm.

Darłowo odznacza się korzystnym mikroklimatem charakteryzującym się dużym nasłonecznieniem i sporą wilgotnością powietrza nasyconego leczniczymi cząsteczkami jodu. Miasto prężnie się rozwija, o czym świadczą zrealizowane inwestycje.

 

 

Darłowo

Darłowo

 

Plaża w Darłowie

Pierwsze zetknięcie z morzem, Bałtyk zawsze będzie miał swój klimat...

Plaża w Darłowie

Widać profesjonalne podejście do tematu wypoczynku.....

 

Jedna z wielu inwestycji - mała farma wiatraków. Wręcz wskazana w takim miejscu, gdzie wiatr potrafi o sobie dać znać!

 

Wiatraki

Wiatraki

 

Woda może nie taka jak w Adriatyku, ale nie odmówiliśmy sobie wodnych rozkoszy! Trochę ruchu wręcz wskazane, gdyż już w smażalniach ryb czekają na Nas różne gatunki przysmaków morskich i oczywiście schłodzone piwko!

 

Lowell męczy materac

Lowell męczy materac

 

Jakaś motorówka :)

Jakaś motorówka :)

:)

He he...

 

:)

;)

 

 

 

 

 

Panorama z Wydm
Schłodzone piwko czeka obok

 

Promienie słoneczne troszkę złamały Naszą psychikę, drastycznie zmieniły zabarwienie naszej skóry. Zdesperowani brakiem specyfiku "Ratunek po opalaniu", postanowiliśmy skontaktować się z szamanem i zapytać o sposób na wywołanie deszczu. Oto pozycja jaką należy przyjąć przed medytacją:

 

Medytacje
Medytacje

 

Następnego dnia spadło parę, dosłownie, parę kropelek deszczu...

Ale zachód słońca to mieliśmy fajny ;)

 

Zachód Słońca Darłowo
Zachód słońca na plaży w Darłówku

 

Zamek książąt pomorskich

 

Zamek Książąt Pomorskich. W roku 1352 Książe Bogusław V zakupił od bogatej mieszki darłowskiej - Elżbiety von Behr wyspę wraz z młynem celem wybudowania na niej warowni. W latach 1352 - 1372 powstał reprezentacyjny zamek. Zamek był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany, pełnił rolę siedziby książęcej, a ze względu na swój reprezentacyjny charakter chętnie odwiedzanej. W trakcie kolejnych etapów przebudowy, zmienił się w średniowieczną warownię. W tej formie składał się z trzech skrzydeł: wschodniego, południowego i zachodniego (wieprzeńskiego) oraz wieży bramnej, przez którą łączył się od strony południowej z gospodarczym podzamczem.

 

Na skwerku w Łebie

Zamek Książąt Pomorskich

 

Na przestrzeni XV i XVI wieku podejmowano liczne prace nad rozbudową i modernizacją zamku. Pomimo że kolejni Gryfici traktowali Darłowo jako siedzibę czasową, dokonali starań, by zamek nabierał blasku i splendoru godnego książęcej rezydencji.

Pierwszym władcą, który unowocześnił system obronny i rozbudował zamek, był Książe Eryk I Pomorski. Działo się to w latach 1449 - 1459, gdy po utracie tronów w Skandynawii stary i zgorzkniały, lecz nie mniej wojowniczy, powrócił na swe dziedzictwo. W obrysie murów obronnych książe wybudował skrzydło zachodnie - dwukondygnacyjne skrzydło mieszkalne - oraz opasał zamek drugim obwodem murów obronnych . Mury te stanowiły być może przedpiersie wałów, na których - jak wiemy z dokumentów - Eryk ustawił armaty w czasie zatargu z mieszczanami darłowskimi.

 

Kościół Mariacki

 

 

Kościół Mariacki w Darłowie

Kościół Mariacki w Darłowie

 

Kościół Mariacki. W roku 1321 biskup kamieński Konrad przekazał braciom Świecom patronat nad parafią w Darłowie, w tym samym roku rozpoczęto budowę kościoła p.w. NMP zwanego również Mariackim.
Kościół nawiedzały liczne pożary, w latach: 1589, 1624, 1676 i 1722. Najbardziej tragiczny okazał się mający miejsce w roku 1676, kiedy to od uderzenia pioruna spłonęło całe wnętrze kościoła wraz z wieżą.
Od roku 1535 do zakończenia w roku 1945 działań wojennych, kościół należał do protestantów, którzy w większości zamieszkiwali tereny Pomorza. W tym czasie w świątyni dokonano wielu zmian architektonicznych, m.in. w 1897 roku wystawiono przed chórem i bocznymi nawami drewniane balkony.

 

 

Pomnik Rybaka

 

Aga i Pomnik Rybaka

Aga i Pomnik Rybaka

 

Pomnik Rybaka. Pomnik pełniący także funkcję fontanny znajduje się niemal w centrum starego miasta, tuż obok ratusza. Zaprojektowany został przez znanego niemieckiego artystę - Wilhelma Grossa, w 1919 roku. Fundatorami rybaka zdobiącego dziś darłowski rynek byli Heptenmacherowie jedna z najbogatszych i najbardziej znanych rodzin w mieście. Członkowie tej familii byli właścicielami znaczącej na Bałtyku floty żaglowców i statków handlowych. Cokół, na którym stoi Rybak z czterech stron otaczają spiżowe tablice, przedstawiające na płaskorzeźbach sceny z życia mieszkańców Darłowa. Tablica od strony ratusza przedstawia rycerza wskakującego teren, na którym powstało miasto. Obok niego skryba i robotnicy kopiący fosę, mającą okrążać warowny gród. Od strony północnej artysta przedstawił dokerów pracujących przy załadunku żaglowca. Na wschodniej tablicy widnieje unosząca się na falach hanzeatycka koga. Na ostatniej płaskorzeźbie, skierowanej na stronę południową, pokazany jest pasterz pilnujący stada owiec i kobieta pasąca gęsi.

Na koniec coś co Nas urzekło. Wracając późnym wieczorem z plaży, zobaczyliśmy ciekawy szyld, który nas rozbawił do łez!

 

 

Odwet :)

Zabawki do samodzielnego montażu


Zobacz wszystkie zdjęcia z wycieczki!Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


darlowo-jaroslawiec-wycieczka-rowerowa

Darłowo - Jarosławiec wycieczka rowerowa

darlowo-dabki-na-rowerze

Darłowo - Dąbki na rowerze

leba-i-lebork

Łeba i Lębork

trojmiasto

Trójmiasto