Strona główna  /  Wycieczki  /  Czerwone Wierchy, czyli widzę to przez mgłę...

Czerwone Wierchy, czyli widzę to przez mgłę...

Czerwone Wierchy, czyli widzę to przez mgłę...

Trasa: Bielsko-Biała - Zakopane - Dolina Kościeliska - Ciemniak (2096 m n.p.m) - Krzesanica (2122 m n.p.m) - Małołączniak (2096 m n.p.m) - Kopa Kondracka (2005 m n.p.m) - Kasprowy Wierch (1985 m n.p.m) - Kuźnice - Zakopane - Dolina Kościeliska - Bielsko-Biała.
Data: 16.07.2006
Uczestnicy: Krzysiek, Piotrek, Darek, Lowell

 

Mocny zespół z "Presettingu". Najtwardsi z najtwardszych! Ruszamy na podbój kolejnych dwutysięczników! Trasa wycieczki prezentuje się zadowalająco. Rekompensatą włożonego wysiłku mają być widoki z Czerwonych Wierchów. Czy jednak było nam to dane???

 

Dolina Kościeliska

 

Na szlaku

Na szlaku

 

Dolina Kościeliska uchodzi za najpiękniejszą spośród dolin Tatr Zachodnich. Jest dużą doliną o długości ok. 8 km. Na terenie Doliny znajduje się wiele jaskiń, z których udostępnione do zwiedzania są: Jaskinia Mylna, Jaskinia Raptowicka i Jaskinia Mroźna.

 

Na szlaku

 

Wspinamy się coraz wyżej, mgła coraz bardziej się nasila, wiatr coraz mocniej wieje. Przed nami załamanie pogody i kilka godzin wedrówki...

Krzysiek

Teraz widoczność jest bliska zeru...

 

Wieje coraz bardziej, widoczność do 10 metrów. Zaczyna się mała walka z żywiołem górskim. Krzysiek jak zwykle dyktuje tempo... Nie straszna dla niego aura...

 

2h15min za nami, przed nami Ciemniak...

2h15min za nami, przed nami Ciemniak...


 

Zaczynamy podejście pod pierwszy z Czerwonych Wierchów.

 

Ciemniak

 

Ciemniak (2096 m n.p.m) zbudowany jest ze skał wapiennych i dolomitów. Już w połowie lata pędy rosnącego tutaj situ skucina zaczynają brunatnieć, nadając szczytowi czerwone zabarwienie. Na Ciemniaku następuje załamanie głównej grani Tatr o 90°. Z masywu Ciemniaka od północy opadają do Doliny Mułowej strome, lecz nieduże urwiska. Nazwa szczytu pochodzi prawdopodobnie od tej właśnie doliny, zwanej dawniej przez pasterzy Doliną Ciemną. Na zachodnim zboczu Ciemniaka znajduje się wlot do Jaskini Lodowej Litworowej.

 

Urwisko

Urwisko

 

Kopczyki

Voodoo People


A gdy mgła opadnie ............

Widok w strone Zakopanego

Widok w strone Zakopanego

Giewont

Giewont

 

Krzesanica

 

Krzesanica (2122 m n.p.m) - szczyt w Tatrach Zachodnich, najwyższy szczyt zespołu Czerwonych Wierchów, równocześnie też najwyższy polski szczyt zbudowany ze skał osadowych (wapienie, dolomity). Krzesanica wznosi się nad polską Doliną Miętusią i słowacką Doliną Cichą. Nazwa szczytu pochodzi od północnej ściany zwanej krzesaną. W ścianę tę wcina się polodowcowy kocioł - wisząca Dolina Mułowa. W ścianach południowych odkryto kilka awenowych jaskiń.

 

Małołącznika

 

Małołączniak (2096 m n.p.m) - Na wschód sąsiaduje z Kopą Kondracka, oddzielony od niej Małołącką Przełęczą, na zachód z Krzesanicą poprzez Litworową Przełęcz. Małołączniak zbudowany jest z wapieni i dolomitów, a część szczytowa przykryta jest warstwą granitu. Jest to dosyć dobrze wyodrębniony szczyt. Na południe jego zbocza opadają do słowackiej Doliny Cichej, na północ tworzy długie ramię, tzw. Czerwony Grzbiet oddzielający Dolinę Małej Łąki od Doliny Litworowej i Doliny Miętusiej. Czerwony Grzbiet ma niewielkie stosunkowo nachylenie i płaski, długi wierzchołek, ale niżej jego zbocza podcięte są stromymi urwiskami.

 

 

Małołączniak

Małołączniak

 

 

W północnych zboczach Małołączniaka znajdują się najgłębsze jaskinie Tatr: Jaskinia Wielka Śnieżna, Jaskinia Śnieżna Studnia.

 

Kopa Kondracka

 

Kopa Kondracka (2005 m n.p.m.) - szczyt w Tatrach Zachodnich należący do grupy Czerwonych Wierchów, najniższy z nich. Leży w głównym grzbiecie Tatr, pomiędzy Suchym Wierchem Kondrackim, oddzielona od niego przełęczą Pod Kopą Kondracką i Małołączniakim, od którego oddzielona jest Małołącką Przełeczą. Przez szczyty te i przełęcze przebiega granica słowacko-polska. Oprócz tego Kopa Kondracka tworzy w kierunku północnym grzbiet łączący się poprzez Kondracką Przełęcz z Giewontem. Wschodnie stoki tego grzbietu opadają do Doliny Kondratowej, a zachodnie do górnej części Doliny Małej Łąki. Od południowej, słowackiej strony poniżej Kondrackiej Kopy znajduje się Dolina Tomanowa Liptowska, będąca odgałęzieniem Doliny Cichej.

 

Kopa Kondracka zbudowana jest ze skał osadowych (wapieni i dolomitów). Część szczytowa, podobnie jak w przypadku pozostałych szczytów z tej grupy pokryta jest granitową czapą. Granit i gnejsy występują dopiero na wysokości powyżej 1930 m n.p.m. Zbocza są trawiaste, o niewielkim nachyleniu, wierzchołek kopulasty. Tylko od północno-zachodniej strony wcina sie w nie kocioł lodowcowy, tzw. Koprowy Żleb.

 

W stronę Kasprowego

W stronę Kasprowego

Na szlaku

Na szlaku

 

Na szlaku na Kasprowy Wierch, zaczęło się najlepsze. Wiatr wiał niczym szalony, nawet Krzysiek, który jak wiadomo niczego się nie boi, zaczął sie zastanawiać nad dalszą drogą. Ale nie po to obraliśmy cel, aby z niego rezygnować. Zdjęcia nie oddają dramatycznej walki z żywiołem, jednak i tym razem byliśmy górą!!!


Zobacz wszystkie zdjęcia z wycieczki!Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


dolina-5-stawow-oraz-piekielnie-sliskie-szpiglasowe-perci

Dolina 5 Stawów oraz piekielnie śliskie Szpiglasowe Perci

orla-perc

Orla Perć

giewont-co-sprawia-ze-jest-taki-popularny

Giewont - co sprawia, że jest taki popularny?

bystra-tatry-zachodnie

Bystra Tatry Zachodnie