Strona główna  /  Wycieczki  /  Błatnia wiosna

Błatnia wiosna

Błatnia wiosna

Trasa: Bielsko-Biała - Wapienica - Błatnia - Wapienica - Bielsko-Biała.
Data: 09.04.2006
Uczestnicy: Agnieszka, Lowell

 

Wracamy do roku 2006.... Wiosenna wycieczka na Błatnią w Beskidzie Śląskim. Na pięknie położonym szczycie Błatniej (917 m) znajduje się hala z rozległym i pięknym widokiem niemal we wszystkich kierunkach. Na skraju polany znajduje się schronisko na Błatniej.

 

Błatnia

Na początek opis szczytu Błatnia. Błatnia posiada formę kopczyka o nieregularnych kształtach. Wznosi się ponad halę i oferuje wspaniałe widoki: w stronę południową przez dolinę Brennicy na pasmo Równicy i Trzech Kopców, a następnie na Czantorię z granicznym grzbietem, a przy odpowiedniej pogodzie - na część Beskidu Śląskiego już po stronie morawskiej. Trochę po lewej za grzbietem Starego Gronia i Kotarzem majaczy Barania Góra a także grzbiet główny w stronę Skrzycznego z Zielonym Kopcem i Malinowską Skałą. W kierunku północnym widoczne grzbiety kończące Beskid Śląski opadające nad Wapienicę i Bielsko-Biała.

 Schronisko na Błatniej (podszczytowe) jest najpiękniej położonym schroniskiem w Beskidzie Śląskim, a niektórzy twierdzą, że w całych Beskidach Zachodnich. Schronisko jest wkomponowane w zbocze od południowej strony od szczytu. W sąsiedztwie strzelistych buków, przy niewielkim przesmyku lasu, dzielącym halę szczytową od dużej polany stokowej. Budynek najładniej prezentuje się od południowej strony. Można zobaczyć szklaną werandę jadalni i specyficzny dach o kolorze czerwonym.
 
 Szczyt Błatniej od dłuższego czasu był atrakcyjny pod budowę schroniska turystycznego. Jednak pierwsze wprowadziło pomysł w czyn niemieckie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "Naturfreunde" z Aleksandrowic. W 1926 roku powstało schronisko drewniane, które szybko uzyskało status najchętniej odwiedzanego schroniska w Beskidzie Śląskim. Oddział bielski PTT chciał zbudować na hali szczytowej schronisko stanowiące konkurencję dla niemieckiego schroniska. Finansowe kłopoty jak również równoległa budowa obiektu w Zwardoniu spowodowały, że schronisko nie powstał. Po wojnie PTT przejęło schronisko poniemieckie. Budynek pozostał wyremontowany i udostępniony turystom. Oddział cieszyński PTTK po przejęciu obiektu w okresie 1959-62 dokonał dalszej modernizacji i rozbudowy nadając schronisku obecny kształt. Zbudowano m.in. przeszkloną jadalnię.


 
Wycieczka na Błatnią - Wiosna

Relacja pochodzi z 2006 roku i jest jedną z pierwszych relacji w serwisie. Stanowi raczej pamiątkę niż przydatne źródło wiedzy.

Sarenki

Sarenki w dolinie Wapienicy, trochę wymarniałe po zimie.

 

Aga

Aga na szlaku

 

Lowell i źródełko

Źródełko

 

Aga na tle zapory

Na tle zapory w Dolinie Luizy

 

Lowell

Na tle zapory w Dolinie Luizy

 

Aga i kamienie

Szczątki dawnej osady....

 

Kryptoreklama

Kryptoreklama na wysokim poziomie,

 

Razem

Wspólne zdjęcie na szlaku na Błatną

 

Schronisko na Błatniej

Przy schronisku PTTK Na Błatniej

 

Schronisko

Schronisko na Błatniej.

 

Kryptoreklama

Na szczycie Błatniej koniec zimy, na szlaku wiosna, a na dole jesienne liście...


Zobacz wszystkie zdjęcia z wycieczki!Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


jaskinia-wietrzna-dziura

Jaskinia Wietrzna Dziura

zimowa-magurka-czyli-tarcie-tylkiem-po-lodzie

Zimowa Magurka czyli tarcie tyłkiem po lodzie

hrobacza-laka

Hrobacza Łąka

petla-beskidu-slaskiego

Pętla Beskidu Śląskiego