Strona główna  /  Miejsca  /  Akademicka Perć

Akademicka Perć

Akademicka Perć

 

Akademicka Perć to, o ile mnie wiedza nie ogranicza, najtrudniejszy szlak w polskich Beskidach. Spotkasz tutaj dobrze znane z Tatr sztuczne ubezpieczenia w postaci łańcuchów i klamer. Jest to jedyny tego rodzaju szlak w Beskidach ( nie licząc łańcucha na szlaku Hala Słowianka - Hala Rysianka). Znakowany na żółto, a jego długość to około 2,5 km.

 

Akademicka Perć rozpoczyna się od  Skrętu Ratowników, czyli rozdroża leżącego na Górnym Płaju, w pobliżu schroniska na Markowych Szczawinach. Prowadzi na szczyt Babiej Góry. Został wyznakowany przez Władysława Miodowicza w roku 1825.  Proste elementy wspinaczki i piękno otaczającej przyrody powodują, że szlak ten jest cholernie atrakcyjny.

Szlak przeprowadzony jest przez teren Babiogórskiego Parku Narodowego. Stanowi podejście na szczyt Babiej Góry od strony północnej, gdzie występuje największa stromizna. Zimą z powodu lawin szlak jest zamykany.

Na starym drogowskazie z 1925 szlak nazywa się "Perć na Babią Górę", używano też nazwy ?Skalna Perć?. W przewodniku profesora Kazimierza Sosnowskiego szlak nazwany został "Percią Taternicką". Władysław Midowicz nadał mu nazwę ?Perć Akademików?, aktualnie nazywany jest "Akademicką Percią?.

 

Czas przejścia to około 1.30 h.

Zobacz:

Babia Góra jesienią przez Akademicką Perć

Mapy i przewodniki Zawoja

Beskid Zywiecki Comfort Map
Beskidy. G?ry dla niecierpliwych
Beskid Zywiecki mapa turystyczna 1:50 000
Zawoja Babia G?ra Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


przelecz-krowiarki

Przełęcz Krowiarki

gowniak

Gówniak

parking-krowiarki

Parking Krowiarki

sokolica

Sokolica